Paralel Yapı Dinlemelerinde Son Durum

Paralel Yapının izinsiz dinlemelerinde son durum. İşte haberin detayları…

Paralel yapı yasa dışı dinlemelerini İstanbul’dan yürütüyordu. Soruşturma kapsamında içeri alınan ancak daha sonra serbest kalan 9 kişinin 5’i tekrar sorgulamaya alındı.

Davaya, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı bakıyordu. Paralel Yapı operasyonu dahilinde haklarında tutuklama kararı çıkarılan 9 kişi daha sonra serbest bırakılmıştı.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği, daha önce serbest bıraktığı Özgür Nikbay, Halil Hilal Seyfi ile polisler memurları Fatih Atalay, Ahmet Özdil ve İbrahim Aslanın tekrar yakalanmasını istedi.

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği yakalama kararı için şunları neden olarak sundu; “bu şahıslar üzerinde yoğun şüphelerin bulunması, nitelikli ve çok sayıda suça karışmaları, verilebilecek cezanın alt ve üst hududu, şahısların ülkeyi terk etme ihtimallerinin olması, soruşturmanın devam etmesi ve ölçülülük ilkesine göre haklarında adli kontrol kararının yetersiz kalması”…

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği içeri alınan 9 kişiden yalnızca 5 i hakkında bu kararı uyguladı.

Paralel Yapı operasyonu 12 Kasım’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca gerçekleştirilmişti. Operasyonda 17 polis için soruşturma başlatıldı. Ancak 8’i serbest kaldı ve  9’u ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Daha sonra İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği sanıkların beraatine karar verdi ve bu 9 şahıs serbest kaldı. Savcılık ise bu serbest kalma kararına karşı itirazda bulunmuştu. Savcılığın itirazı değerlendirildi ve haklı bulundu.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla