Papa’dan İlginç Cinsellik Açıklaması

Hristiyan dünyasının lideri olarakta bilinen Katolik Kilisesi Lideri Papa Francesco, ailevi konularla ilgili bir tavsiye belgesi hazırlayarak yayımladı. Papanın yayımladığı tavsiye belgesinde boşanıp evlenmiş olan çiftlerin kiliseden dışlanmaması, kadın haklarına gereken hassasiyetin gösterilmesi ve eşcinsel kişilere saygı duyulması mesajları içeriyordu. Papa, çiftler arasındaki cinselliğin sadece soyun devamı için bir ihtiyaç, bir görev olarak algılanmaması gerektiğini söyleyerek ”Bu tanrının mükemmel bir armağanıdır.” Bu mesajlar, Hristiyan aleminde büyük yankı bulacak gibi görünüyor.

Papa, yayınladığı ”Aşkın Sevinci” adlı kılavuzda büyük bir değişikliğe gitmemiş olsa da bir konuya açıklık getirdi. Papa Kilise’nin görevinin insanlara hoşgörü ve merhamet göstermek olduğunu, insanları yargılayıp onları dışlamak olmadığını hatırlattı. Hristiyanlıkta boşanıp tekrar evlenmiş olan eşler kilisede komünyona kabul edilmiyordu. Papa, bu konuda değişikliğe gidilmesi gerektiğini ve evlenip boşanmış çiftlerin durumunun yetkili din adamlarınca değerlendirilerek kiliseye alınmaları gerektiği çağrısını yaptı.

Papa, eşcinsel evlilikler konusunda da kılavuzunda açıklamalarda bulundu. Buna göre Papa aynı cinsiyetten kişilerin birlikteliğiyle tanrının insanlara uygun gördüğü evlilik ve aile biçimininin farklı kavramlar olduğunu söyleyerek kişilerin cinsel yönelimi ne olursa olsun onurlarına herkesin saygı duymasının şiddet ve ayrımcılıktan kaçınılması noktasında gerekli olduğunu söyledi.
 

Papa, kadına yönelik şiddet olayları ile ilgili de konuştu. Kadına şiddeti ”erkekliğin gücünün değil korkaklığının simgesi” olarak tanımlayan papa evli çiftler arasında fiziksel, sözel şiddet uygulanmasının tanrının kutsadığı evliliğin yapısına ters düşeceğini sözlerine ekledi.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

“Papa’dan İlginç Cinsellik Açıklaması” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir