Sağlık Kaynağı Yumurta Nasıl Tüketilmeli

Yumurta, Türk kahvaltılarının ve Türk mutfağının vazgeçilmezi olma konumunu koruyor. Bunun yanı sıra yumurtanın sağlığa çok yararlı bir besin olduğu uzun zamandır uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Sağlık kaynağı yumurta, doğru pişirilip tüketilmediği takdirde düşünüldüğü kadar da faydalı olamayabiliyor. Peki yumurta nasıl pişirilmeli, nasıl tüketilmeli? Yumurtanın doğru tüketilmesiyle ilgili olarak sorulan soruların cevabını Uzman Diyetisyen Işın Sayın açıkladı.

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, Türk mutfağının sevilen yiyeceği olan yumurtanın doğru pişirilmemesi durumunda besin değerlerinin eksik kaldığını söyledi. Işın Sayın yumurtanın beyin sağlığı açısından vazgeçilmez olan kolin açısından çok zengin bir besin olduğunu, bunun yanı sıra yumurta sarısında bulunan yüksek A vitamini içeriğinin görmeyi iyileştirdiğini, bağışıklığı güçlendirdiğini ve kanseri engellediğini ifade etti. Bu faydaları da sofralarımızın vazgeçilmezi olan yumurtanın neden vazgeçilmezimiz olduğunu bir kez daha açıklamış oluyor.

Sayın, yumurtanın B vitamini açısından da önemli derecede zengin olduğunu ifade ederek bu vitaminin beyin ve cilt sağlığı konusunda çok önemli bir rolü olduğunu söyledi. Ancak bu faydaları maksimum düzeyde alabilmemiz için yumurtayı pişirirken dikkat etmemiz gereken şeyler var. Yumurta 10 dakikadan fazla ocakta tutulmamalı, suyu kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı mutlaka kısılmalıdır. Fazla pişirilen yumurtaların sarısının etrafında oluşan yeşil halka, demir emilimini engelleyici özelliğe sahip. Yumurtayı tam ve en doğru şekilde pişirerek yumurtanın faydalarından maksimum şekilde yararlanabilmek mümkündür.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir