6. Sınıf MEB Arapça Çalışma Kitabı Sayfa 88

Saygıdeğer ziyaretçi ve öğrencilerimiz 6. Sınıf MEB yayınları Arapça ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Arapça tarih veya edebiyat gibi bir ders olmayıp yabancı dil olduğu için onu çalışma yöntemi de buna göre olmalıdır. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Özellikle öğrencilerin derste ki başarıyı kısa zaman içerisinde sağlayabilmeleri adına mutlaka beceri, kazanma ve ders çalışma alışkanlıkların elde edilmesi gerekiyor. Bu sayede kısa süre içerisinde ders konusunda kendinizi geliştirebilecek ve ders çalışırken sıkılmadan konuları daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebilme şansına sahip olacaksınız.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı 88.Sayfa Cevapları
Aşağıda Atatürk’ün millet ve Türk milleti ile ilgili sözlerinden bazı örnekler verilmiştir. Bu sözleri okuyunuz ve okuduklarınızdan yola çıkarak Atatürk’ün milliyetçilik ilkesinin esasları hakkında çıkarımlarda bulununuz.
Çıkarımlarınızı maddeler hâlinde noktalı yerlere yazınız.

• Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir.
Türk milleti herhangi bir etnik unsura dayanmamaktadır. Devletin kuruluşunda yer alan herkes bir bütün olarak Türk milleti olarak kabul edilmiştir.

• Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.
Türkçe milletin kaynaşması, toplumsal birliğin sağlanması ve kültürel etkileşimin olması için gereklidir.

• Millet; dil, kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların teşkil ettiği bir siyasi ve sosyal topluluktur.
 Milletin oluşmasını sağlayan unusrlardan bahsediyor. Dil ve kültür birliği medeniyetin geleceğe ektarılmasını sağlarken, ülkü birliği bir amaç upruna birlikte harket etmeyi ön görür.

• Türkiye Cumhuriyeti dâhilinde Türk dili ile konuşan, Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her fert, hangi dinden olursa olsun Türk’tür.
Türk olmanın anlamı üzerinde durulmuştur. Türk olmak belli bir etnik, kültürel ve dine gruba bağlı olmak değil, vatanın ve milletin geleceği için çabalamaktır.

• Ne mutlu Türk’üm diyene!
Türk olmak ve Türklüğü hissetmenin anlamı üzerinde durulmuştur.

• Zengin anılar mirasına sahip olan, beraber yaşamak hususunda ortak istek ve antlaşmada samimi olan ve sahip olunan mirasın devamı hususunda da iradeleri ortak olan insanların birleşmesinden oluşan topluma millet adı verilir.
 Millet birlikte yaşamayı amaç edinen, birlik ve beraberlik içinde yaşayan kişilerin toplamına denir. Millet olmak için ortak irade şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir