9. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı MEB Yayınları Sayfa 89

Değerli öğrencilerimiz MEB yayınları 9. Sınıf İngilizce çalışma kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Fakat günlük hayatımızın akışı içerisinde birçok öğrenci verimli ders nasıl çalışılır tam olarak bilmemektedir. Yanlış yollara başvuran öğrenci tam olarak ne istediğini alamamakla beraber ders konusunda kendisini yetersiz görebiliyor. Böyle durumlarla karşılaşan öğrencilere mümkün olduğunca velililerinde destek olarak ders çalışabilmesine de en iyi şekilde katkı sağlaması gerekmektedir.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8.Sınıf İnkılap Tarihi Tuna Yayınları Çalışma Kitabı 89.Sayfa Cevapları
Mustafa Kemal, I. İnönü Zaferi’nin ardından 13 Ocak 1921’de toplanan Büyük Millet Meclisinde heyecan
ve coşku dolu bir konuşma yapmıştır. Aşağıda bu konuşmadan alınmış bir metin görüyorsunuz. Metni okuyunuz ve altta verilen soruları cevaplayınız.

• Mustafa Kemal’e göre milliyet duygusunun nitelikleri nelerdir?
Milliyet duygusu bir toplumun en büyük idealidir ve toplumu geleceğe taşır. Milletin yolunu bulması için bir meşale olur ve güç verir.

• Mustafa Kemal’e göre çorak Anadolu toprağından fışkıran kahramanlar kimin çocuklarıdır? Neden?
Milliyet dugusunun çocuklarıdır. Çünkü yukarıda milliyet duygusunun tarifi yapılarak Anadolu topraklarından fışkıran kahramanlara nasıl yol gösterdiği belirtilmiştir.

• Mustafa Kemal’e göre milliyet duygusundan yoksun olmanın sonuçları nelerdir?
 Milliyet duygusunun olmadığı yerde özgürlük ve bağımsızlık olmaz. O millet başkalarının tutsaklığı ve esareti altına girer.

• Mustafa Kemal’e göre milliyet duygusunun insanlara sağladığı yararlar nelerdir?
 MÖzgür olarak yaşamak, başka milletlerin esareti altına girmemek, köle olmamak ve zulüm görmemek için milliyet duygusu gereklidir.