4. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 24

4. Sınıflarda bu yıl okutulan MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları artık sitemizde. Sosyal bilimler dünyanın ve yaşamın insani ve toplumsal yönlerini inceleyen bir akademik disiplinler grubuna verilen addır. Eğer yanlış kitaba gelmediyseniz aradığınız sayfanın çözümleri aşağıda yer almaktadır. Verimli ders çalışma tekniklerini öğrenin ve çalışma yönteminizi keşfedin. Nasıl çalışarak daha başarılı oluyorsunuz, bir başkasıyla çalışarak mı, özet çıkararak mı, okuyarak mı, şekiller çizerek mi daha iyi anlıyorsunuz? Çok çalışarak başarılı olunmaz. Planlı ve programlı çalışarak başarılı olunur. Planınız yoksa ders çalışma planı hazırlayarak başlayabilirsiniz. Planda her şeye vakit ayırabilirsiniz. Ders çalışmaya, oyun oynamaya, televizyon izlemeye, gezmeye vs.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Tüm Renkler Bir Arada Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 1. ÜniteBirey ve Toplum Sayfa 23, 24, 25, 26, 27 Tüm Renkler Bir Arada Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Aşağıdaki haberi okuyunuz. Haberin altındaki soruları cevaplandırınız.

Bu gezilerin amacı nedir?

 • Cevap: Engellilerin yaşamda çektikleri sıkıntıları diğer öğrencilerin anlamasını sağlamak. Engelli farkındalığını arttırmak için.

Bu gezideki deneyimlerle ne anlatılmaya çalışılmaktadır? Tartışınız.

 • CevapMerkezde görme, işitme ve ortopedik engelliler alanı, tekerlekli sandalye parkuru, öğrenme güçlüğü ve üstün yetenekliler alanı, otizm labirenti, karanlık ev ve market alanı ile zihinsel engelliler alanı yer aldığı için bu tür engeller ile ilgili öğrenciler deneyimler yaşamaktadır. Bu da onların engelliler ile ilgili farkındalığını arttırmaktadır.

Yazı yazarken kullanmadığınız elinizle yandaki şiiri tekrar yazınız. Zorlandınız mı? Neler hissettiniz.

 • CevapEvet zorlandım. Çünkü ben hep sağ elimle yazmaktayım.Oysa yazı yazmadığım sol elle yazmak beni çok yordu. Kendimi ilk defa yazıyormuşum gibi hissettirdi.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 24 Cevabı

Düşünelim herkes aynı özelliklere sahip olsaydı hayatımız nasıl olurdu?

 • CevapHayatımız çok sıkıcı olurdu. Çünkü kimsenin kimseden bir farkı olmamış olurdu. Oysa farklılık zenginliktir. Bir yerde farklılık ne kadar çoksa zenginlik de o derece artmış olur. Oysa hep aynı düşünen ve davranan bir toplumda olsaydık bu  bir zaman sonra olduğumuz yerde saymaya,bize ait beğenilerin yeteneklerin anlamını yitirmesine neden olur.

Aşağıdaki metni okuyarak Atatürk’ün hangi özelliğinden söz edildiğini metnin altına yazınız.

Atatürk’ün ince düşünceli biri olduğunu, liderlik ettiği insanlara karşı olan davranışlarından birini öğrendim. Neden Lider olduğunu halkın neden onu bu kadar sevdiğini anlamış oldum.

Atatürk’ün başka hangi kişilik özelliklerini biliyorsunuz? Yazınız.

 • Cevap: Cesurdu
 • Akıllı idi
 • İyi bir komutandı
 • Merhametliydi
 • Kararlıydı
 • Saygılıydı
 • Hoş görülüydü

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 25 Cevabı

Aşağıdaki karikatürü inceleyerek altındaki soruları cevaplayınız.

1. Karikatürle anlatılmak istenen ne olabilir?

 • Cevap: Bu karikatür bize insanların kendilerine ait bir bakış açıları olduğunu anlatmak istemiştir. herkes eşyaları kendi bilgisine görüşüne göre değerlendirmektedir.

2. Herkes aynı düşünceye sahip olabilir mi? Neden?

 • Cevap: Hayır olamaz.Çünkü herkesin hem beğenileri hem de yetenekleri farklıdır. Bu da herkesin farklı olmasını sağlamaktadır.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 27 Cevabı

Herkesin düşüncesi farklı olabilir. Hoca yolda karşılaştığı insanların düşüncelerine önem veriyor mu? Bu sözler üzerine hoca nasıl davranmıştır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Veriyor. Herkesin düşüncesine göre hareket ediyor. Ancak ne yaparsa yapsın yine de eleştirilmekten kurtulamıyor. Çünkü insanların farklı görüşleri vardır.

Bu olaydaki davranışlarıyla Nasrettin Hoca’nın kişiliği hakkında neler söylenebilir? Yazınız.

 • Cevap: Nasrettin Hoca, başkalarının görüşlerine saygılı hoşgörülü bir insandır.

Hocanın yerinde siz olsaydınız nasıl davranırdınız? Söyleyiniz.

 • Cevap: Ben Hoca gibi yapmaz kendi doğrularıma kendi düşüncelerime göre hareket ederdim. Başka yorum yapanlara sadece saygı gösterir gülümser geçerdim.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir