10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 177

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Gece ile gündüzü karıştırdığımız sınav döneminde ister istemez bünyemiz yorgun düşüyor. Öyle ki  bu durum belli bir süreden sonra ciddi anlamda bizi sağlık açısından etkiliyor. Bunlara en güzel örnek uykusuz olarak dersleri anlamamızın zorlaşması. Bu yüzden ders çalışmak için kendinizi fazla uykusuz bırakmak, geceleri değilde gündüz saatlerinde uyumak gibi durumlar sizin odaklanmanıza engel olabilir. Peki ben gece çalışabiliyorum diyenler ne yapsın?

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı 

Yukarıda Türkiye’nin yıllık ortalama sıcaklık ve yağış haritaları verilmiştir. Bu haritalara göre aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

1. Sıcaklık bakımından yerleşmeye en az ve en çok elverişli alanlar hangileridir?

  • Cevap: En elverişsiz yerler denizden uzak, yüksek, dağlık ve engebeli alanlardır. En elverişli yerler kıyılar ve yükseltinin az, yer şekillerinin sade olduğu yerlerdir.

2. Yağış bakımından yerleşmeye en az ve en çok elverişli alanlar hangileridir?

  • Cevap: En az elverişli denizden uzak, alçak, sade yerlerdir. Konya-Tuz Gölü çevresi ve Güneydoğu Anadoludur. En elverişli yerler kıyılardır. (Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarıdır.)

3. Yağış ve sıcaklık bakımından ülkemizin nerelerinde yerleşmelerin daha çok olması beklenir?

  • Cevap: Akdeniz kıyıları, Ege, Marmara ve Karadeniz kıyılarıdır.