10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 143

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Etkili ve verimli ders çalışma bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biridir. Her öğrencinin bir diğerinden farklı olduğu gerçeği her öğrenci için ders çalışma ve başarıya ulaşma yolunun da farklı olacağını gösterir.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 143 Cevabı 

Bu iklim tipi Kuzeydoğu Anadolu’da etkilidir. Sert karasal iklim bölgesinde yazlar serin ve yağışlı, kışlar soğuktur (Grafik 6.6). Ocak ayı sıcaklık ortalaması -10,8°C, temmuz ayı sıcaklık ortalaması 19°C’tur. Bu iklim bölgesinde de yıllık sıcaklık farkı yüksektir. Yıllık ortalama yağış miktarı 492 mm’dir. En fazla yağış yazın düşer. Kış yağışları kar şeklindedir ve kar örtüsü uzun süre yerde kalır.

Yukarıdaki tabloyu uygun sözcüklerle tamamlayınız.

  • Cevap