9. Sınıf MEB Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Ders Kitabı Cevapları Sayfa 76

9. Sınıflarda bu yıl okutulan MEB yayınları Sağlık Bilgisi Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları artık sitemizde. İnsan sağlığının sürdürülmesi ya da bozulan sağlığın yeniden düzeltilmesi için uğraşan, hastalıklara tanı koyma korumaya yönelik çalışmalarda bulunan birçok alt bilim dalından oluşan bilimsel disiplinlerin şemsiye adıdır. Eğer yanlış kitaba gelmediyseniz aradığınız sayfanın çözümleri aşağıda yer almaktadır. Bu paragrafları okuma ve yorumlama noktasında kitap okumayan öğrenciler çok zorlanırken, kitap okuyan öğrenciler hiçbir zorluk çekmezler. Bu sayede hem soruyu doğru çözerler, hem de sınavda zaman kazanırlar.Okuması kötü olan bir öğrenci ise hem soruya yanlış yanıt verir, hem de sınav süresinin büyük bir kısmını paragrafları okumaya ayırır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları (Yeni Müfredat 2018-2019)

SAĞLIK BİLGİSİ (1.Ünite)

İLK YARDIMLA İLGİLİ TEMEL BİLGİLER

 

9.Sınıf Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü MEB Yayınları Ders Kitabı 76.Sayfa Cevapları (2017-2018 Yeni Müfredat)

E-5 kara yolunda bir kamyonla özel bir araç çarpışmıştır. Kazayı gören bir araç sürücüsü hemen durur ve yardıma gelir. Özel arabanın şoförü ölmüştür. Kamyon şoförü ise direksiyona sıkışmıştır. Arabadan bir kadın ve bir çocuk fırlamıştır ve 2-3 metre ilerde yatmaktadır. Çocuk 3-4 yaşlarındadır ve korkuyla ağlamaktadır. Başı ve kolunda kanama vardır. Yardıma gelen kişi çocuk ağladığı ve kanaması olduğu için hemen çocuğa yardım eder

Aşağıdaki soruları yukarıda verilen metne göre cevaplayınız. 
1. Bu olayda ilk yardımcı doğru davrandı mı? CEVAP: Evet doğru bir şekilde davranmıştır.İlk olarak küçük çocuğa yardım etmesi ve onun panik içinden kurtarılmasını sağlaması gerekir.

2. Bu kaza sonrasındaki müdahalede öncelik hangisine verilmelidir? Niçin? CEVAP: Öncelik küçük ve ağlayan çocuktadır. Çünkü çocuk ağladığına göre yaşıyor ve öncelik panik içinde olduğu için ona aittir.Onu kontrol altına alıp hemen diğer kişilere yardım sağlanılmalıdır.Çocuk güvenli bir alana taşınmalıdır.

3. İlk yardımda hasta/yaralı nasıl değerlendirilir? CEVAP: Havayolu açıklığının değerlendirililr.
Solunumun değerlendirilmesi yapılmalıdır.
Dolaşımın sağlanması kontrol edilir.
Kazazedenin ilk olarak havayoluna bakılır.Nefes almakta güçlük çekiyor mu veya 
Özellikle bilinç kaybı olanlarda dil geri kaçarak solunum yolunu tıkamış mı diye kontrol edilir.
Daha sonra solumun değerlendirilmesine geçilir.Burada ise,Bak-Dinle-Hisset yöntemi ile solunum yapıp yapmadığını 5 saniye süre ile değerlendirir.

En son olarak ise,dış kalp masajı yapılarak hayati öneme sahip organların oksijen alması sağlanır.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir