7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 86

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Genelde sevinç, üzüntü, kaygı, endişe gibi sorunlar da ne yazık ki sınava çalışacak olan kişinin hem motivasyonunu etkilemekte hem de sınav anında dikkat kaybı gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda kişinin tam olarak kendini derse verememesinin altında yatan belli başlı bir diğer sebeplerin arasında ise ortamda televizyonun açık olması, kalabalık insan topluluğu, gürültü, çocuk sesleri ders çalışmanıza etki eden sorunların başında yer alıyor. Bu soruna çözüm bulmak adına kendinize daha sessiz bir ortam bulmalı ve gözünüze çarpan her ne varsa odadan kaldırmalısınız.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 86 Osmanlı Devleti’nde Toprak Yönetimi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı Devleti’nde Toprak Yönetimi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 86 Cevabı

Osmanlı Devleti’nde topraklar mülk ve mirî arazi olarak ikiye ayrılmıştı. Mirî arazi gelirlerine göre çeşitli bölümlere ayrılmıştı. Mirî topraklar içinde dirlik araziler önemli paya sahipti. Aşağıda dirlik arazilerin bölümleri gösterilmiştir. Buna göre dirlik arazinin bölümleri hakkında kısa bilgiler yazarak aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

Has

  • Cevap: Yılda 100.000 akçeden fazla para getiren toprak parçalarına verilen isimdir. Sancak beyleri, beylerbeyleri ve divan üyeleri gibi önemli kişilere verilirdi.

Zeamet

  • Cevap:  Yılda 20.000 ila 100.000 akçe arasında gelir getiren topraklara verilen isimdir. İkinci derece devlet memurlarına tahsis edilirdi.

Tımar

  • Cevap: Yılda 3.000 ila 20.000 akçe arasında gelir getiren topraklara denilmekteydi. Bu topraklar, savaşlarda başarı gösteren kişilere verilir, bu kişiler de buradan elde ettikleri gelirin bir kısmıyla asker yetiştirir, bir kısmını ise maaş olarak alırlardı.

1. Osmanlı Devleti’nde tımar sisteminin uygulamasının nedeni

  • Cevap: Devletin her köşesindeki toprakların verimli şekilde kullanılmasını sağlamaktır.

2. Osmanlı Devleti’nde tımar sisteminin bana göre faydaları

  • Cevap:  Bana göre bu sistem, memurların devlete olan bağlılığını arttırmakla birlikte ülke çapında verimlilik sağlamıştır. Tımar sahibi olup da toprağını işletmeyenler, devlete belirli bir ceza ödemek durumunda kalırdı.

3. Siz Osmanlı Devleti kadar geniş bir ülkeye sahip yönetici olsaydınız nasıl bir toprak sistemi uygulardınız?

  • Cevap:  İsteyene işlemeyi istediği toprağı tahsis eder, onun gelirine göre bir miktar vergi alırdım.

 

“7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 86” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir