7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 76

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bu paragrafları okuma ve yorumlama noktasında kitap okumayan öğrenciler çok zorlanırken, kitap okuyan öğrenciler hiçbir zorluk çekmezler. Bu sayede hem soruyu doğru çözerler, hem de sınavda zaman kazanırlar.Okuması kötü olan bir öğrenci ise hem soruya yanlış yanıt verir, hem de sınav süresinin büyük bir kısmını paragrafları okumaya ayırır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 76 Performans Görevi Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Performans Görevi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 76 Cevabı

Bu görevde;
1. Türk – İslam devletlerinde yetişen bilginlerin bilimsel gelişme sürecine katkılarını değerlendirmeniz.
2. Tarihsel süreçte düşünceyi ifade etme ve bilim özgürlüklerini bilimsel gelişmelerle ilişkilendirmeniz istenmektedir.
Performans Görevinin Adı: Astronomiye Katkı Yapanlar

Sevgili öğrenciler, astronomi alanında çalışma yapmış Türk-İslam bilginleri ile Avrupa’daki çağdaşı astronomi
bilginlerinden birisinin astronomiye olan katkılarını karşılaştırarak bir rapor hâlinde sununuz.
Bu çalışmayı yaparken aşağıdaki yönergeye uyunuz.

1. Astronomi alanında çalışma yapmış Türk-İslam bilginleri ile Avrupa’daki çağdaşı astronomi bilginlerinin hangileri olduğunu belirleyiniz.
2. Bunlar içinden bir Türk-İslam bilgini ile bir Avrupalı astronomi bilgininin hayatları ve çalışmaları hakkında araştırma yapınız.
3. Bu kişilerin buluşları, eserleri ile çalışmalarının farklılık ve benzerliklerini belirleyiniz.
4. Türk-İslam ve Avrupalı astronomi bilginlerinin çalışmalarını o dönemde etkili olan hangi bilim anlayışlarının
kolaylaştırdığı ya da zorlaştırdığı konusundaki benzerlik ve farklılıkları araştırınız.
5. O dönemdeki Türk-İslam bilginleri ile Avrupalı çağdaş astronomi bilginlerinin eserlerini hangi teknik koşullarda oluşturduğunu karşılaştırarak inceleyiniz.
6. Çalışmalarınızı yansıtan bir rapor hazırlayarak sınıfa sununuz.
7. Göreviniz “Dereceli Puanlama Anahtarı”na göre değerlendirileceğinden puanlama ölçütlerini dikkate alarak çalışmanızı tamamlayınız.

  • Cevap: Bu konu ile ilgili olarak Avrupalı bilim insanlarından bir tanesi olan Galileo Galilei, Türk bilim insanı olarak ise Takiyüddin’in hayatını araştırıp sınıfta bir rapor sunabilirsiniz. İki bilim insanı da, yaklaşık olarak birbirleriyle aynı kaderi paylaşmış olduklarından dolayı hazırladığınız sunum ilgi çekici olacaktır.

 

“7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 76” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir