7. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 62

Değerli öğrencilerimiz 7. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal Bilgiler dersinin iyi anlaşılması ve öğrenilmesi öğrenciler açısından çok önemlidir Özellikle eğitim hayatına sözel bölümde devam etmek isteyen öğrenciler bu dersi iyi anlamalı ve yorumlamalıdır. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır.   Paragraf tipi sorularda cevap soruda verilen paragrafın içinde gizlidir. Bu nedenle eğer iyi konsantrasyon sağgülıp dikkat verilirse bu sorular öğrencilerin zannettiklerinin aksine çok kolaydır. Sınava hazırlanırken özellikle paragraf tipi soruları bol bol çözmek gerekir. Bu sorularda başanlı olmanın anahtarı sınava hazırlanma sürecinde yorum yeteneğini arttıracak şekilde bir program izlemektir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

Anadolu’da birçok Türk beyliği kurulmasına rağmen Osmanlı Beyliği kısa sürede nasıl büyük bir devlet haline geldi

Çünkü Osmanlı Devleti diğer beyliklere göre daha birlik içinde ve de askeri anlamda daha güçlüydü. Bunun yanında Bizans zayıflamıştı. Osmanlı bu zayıflığı iyi değerlendirdi. Tımar sisteminin olması da hem toprakların işlenmesini hem de asker ihtiyacının karşılanmasını sağladı. Bu yüzden de diğer beyliklere göre daha hızlı büyüdü

Osmanlı Beyliğine komşu olan devlet ve beylikler hangileridir

Candaroğulları

Germiyanoğulları

Karesioğulları

Bizans İmparatorluğu

Beyliğin giderek zayıflayan Bizans İmparatorluğu sınırında kurulması genişlemesini nasıl etkilemiştir

Bizans zayıf olduğu için, Osmanlı ise daha genç yeni ve güçlü olduğu için Osmanlı her seferinde Bizans’tan topraklar almıştır. Osmanlı genişlemek için Bizans üstüne gitmiş kısa zaman içinde Bizans’tan birçok yeri ele geçirerek büyümüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir