7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Yavaş yavaş okuma alışkanlığının edinilmesi gerekir. Roman, gazete türü basılı araçları okumakta zorlanan öğrenciler ders kitaplarını da okumakta zorlanırlar kitaplara karşı antipati geliştirirler. Buna bağlı olarak öğretmenler eğittikleri gruptaki öğrencilerin yaşların uygun romanları okumalı ve öğrencilerine romanlarla ilgili bilgi vererek onları okumaya teşvik etmelidir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Devletimizin Yönetim Yapısı Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 6. Ünite Yaşayan Demokrasi Sayfa 152, 153, 154 Devletimizin Yönetim Yapısı Etkinlik Soruları ve Cevapları

Devletimizin Yönetim Yapısı

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 152 Cevabı

Devletimizin yöneticileri istedikleri her şeyi yapabilir mi? Niçin?

 • Cevap: Tabiki yapamazlar. Devletimizin en alt memurundan en üst yöneticisine kadar hiç kimse bu ülkede istediği gibi her şey yapamazlar, ülkemiz bir hukuk devletidir ve her şey kurallar çerçevesinde gerçekleşir.

Yargının, yasama ve yürütmeden bağımsız olması niçin önemlidir? Örnek veriniz.

 • Cevap: Kuvvetler ayrılığı bir devletin adil ve demokratik değerlerinin korunması açısından hayati öneme sahiptir. Kuvvetler ayrılığının önemini anlamak için ne olduğunu bilmemiz gerekir. Devlet güç kullanırken üç kanaldan karşımıza çıkar. Bu üç kanal dışında devletin hareket edebileceği bir mekanizma yoktur. Bu kuvvetler yasama, yürütme ve yargıdır.

Milletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır ve seçime kimler katılabilir?

 • Cevap: 2007 yılında yapılan değişiklik ile genel seçimler yani milletvekili seçimleri 4 senede bir gerçekleştirilmektedir. Bu tarihten önce ise seçimler 5 senede bir yapılmaktaydı. Bu hesapla genel seçimler 2019 yılında gerçekleştirilmesi muhtemeldir. Şayet erken seçim kararı alınmazsa genel seçimler 2019 yılında yapılacaktır.  Yeni yapılan anayasadaki değişikliğe göre, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili seçimi aynı gün yapılacaktır. Sandıktan %50+1 oy alan aday Cumhurbaşkanı seçilecektir ve hükümeti kuracaktır. Kendi yardımcılarını atayacaktır. Böylelikle sandıktan direkt hükümet çıkacaktır. Görev süresi ise 5 yıl olacaktır.

Seçimlere katılmak niçin hem bir hak hem bir vatandaşlık görevdir?

 • Cevap: Çünkü biz demokrasiyle yönetilen bir ülkedeyiz demokraside halkın kendi kendini yönetmesidir bu yüzden oy vermek halkın yani her vatandaşın bir görevidir

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 153 Cevabı

TBMM tarafından kabul edilen yasalar cumhurbaşkanının onayından sonra resmiyet kazanır. Bunun nedeni ne olabilir?

 • Cevap: Çünkü cumhurbaşkanı çıkarılan yasaları en son onaylayan ve resmi gazetede yayılmayan kişidir. Bundan dolayı yasalar cumhurbaşkanından onay gördükten sonra resmiyet kazanır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 154 Cevabı

“Adalet mülkün temelidir.” sözü sizce neyi ifade ediyor?

 • Cevap: İnsanların yaşadıkları ülke, vatan, topraklar ya da devlet o insanların mülküdür. Mülkün yani devletin ya da vatanın temeli ise adalete dayanmaktadır.  Bu doğrultuda devletin temeli olan adalet sayesinde toplumdaki bireyler eşitlik ilkesi ile temsil edilmektedir.

Atatürk vatandaşın devlete karşı hangi görevleri olduğunu söylemektedir?

 • Cevap:
 • a-Seçme ve seçilme hakkı.
  b-Kanunlara uymak
  c-Vergi vermek.
  d-Askerlik yapmak.
  1.Seçme ve seçilme hakkı: Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili,ahlaklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz. 18 yaşını dolduranlar seçime katılabilirler.Sadece er ve erbaşlar ile askeri öğrenciler ve hükümlüler oy kullanamazlar.
  2.Kanunlara uymak: Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının sağlanabilmesi için bu şarttır.
  3.Vergi vermek: Vergi: devletin vatandaşlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, gelirine göre vatandaşından aldığı belirli bir miktar paradır.
  Daha iyi şartlarda yaşamak, daha iyi hizmetlerle karşılaşabilmek istiyorsak vergimizi düzenli olarak vermek zorundayız.
  4.Askerlik yapmak: Devletin varlığını devam ettirebilmesi için, kendisine yönelik tehlikelere karşı hazır olabilmesi için ordu oluşturulur.Biz de zamanı geldiğinde ordumuza faydalı olabilmek için temel bilgileri askerlik bilgilerini öğrenmeliyiz. 20 yaşını dolduran her Türk erkeği askerlik yapar.

 

“7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 154” için 2 yorum

 1. 2. Sorunun cevabı nerede.Her şeyi tastamam yazarsanız mutlu olurum.Madem bunları yazıyorsunuz ,her sorunun cevabını veriyorsanız eksik vermeyin!!!Biz bu sorular için 3 dkmizi harcıyoruz ve cevap yok yani bizim 3 dk zararimiza neden oluyorsunuz.Bu yorumu dikkate alın!Gerçeği yukarıda biri yazmış Ama hala cevap yok.Bu yorumları dikkate almanız için yazıyoruz.Biraz dikkate alın.Eğer dikkate alıyorsanız “yoruma açık değiliz “yazın bizde yorum yazmayalim.Düzgün şekilde yazın demiştiniz biz düzgün yazıyoruz siz uygulamiyorsunuz.Biraz karsilikli SAYGI!!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir