7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 130

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bir saat çalıştıktan sonra araya 5-10 dakikalık dinlenme koymak yararlı olur. Bu sayede bir saatlik çalışma sonunda dağılan dikkat ve azalan verim tekrar kazanılır. Zamanınızı geri getiremezsiniz çünkü. Çalışmalarınızdan yeterince verim alabilmek için dengeli ve düzenli beslenmeli, özellikle sabah kahvaltılarınızı düzenli ve yeterli kaloriyi alacak şekilde yapmalısınız.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Dünden Bugüne Sanayi Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 128, 129, 130, 131 Dünden Bugüne Sanayi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Dünden Bugüne Sanayi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 128 Cevabı

Yakın çevrenizde hangi sanayi kuruluşları bulunmaktadır? Buralarda neler üretilmektedir?

 • Cevap: Ben Tekirdağ’da yaşıyorum. Burada bir çok fabrika var. Özellikle Plastik Sanayi ve de Tekstil fabrikaları çok fazla. Bunun yanında ay çiçek yağı üretim tesisleri de çok fazla.

Kırsal kesimden kentlere olan hızlı göçler Avrupa’da hangi sorunları doğurmuş olabilir?

 • Cevap: Barınma sorunu, yetersiz iş alanı, yetersiz altyapı, beslenme sorunu, eğitim sorunu ve de kültür karmaşası gibi sorunları doğurmuş olabilir.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 129 Cevabı

Sanayi İnkılabı ile birlikte demir ve maden kömürü bulunan alanlarda nasıl bir değişim meydana gelmiş olabilir?

 • Cevap: Bu yerler madencilik alanında hızla gelişmiştir. Bu yerlerde yoğun bir iş sanayi vardır. İş imkanı fazladır. Ancak doğa çok hızlı bir şekilde kirlenir. Nüfus çok hızlı bir şekilde artar.

Sanayi İnkılabı’nın şehirlere ne gibi olumlu ve olumsuz etkiler olmuş olabilir?

 • Cevap:

Olumlu Etkileri:

 • Şehirleşme gelişir.
 • İş imkanı artar
 • Üretim artar
 • Zenginleşme olur.

Olumsuz Etkileri

Doğa kirlenir

İnsanlar arasında adli suçlar artar

Ham madde savaşları yaşanır

Rekabet yüzünden işsizlikler yaşanabilir

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 130 Cevabı

Buhar gücünün daha çok ulaşım araçlarında kullanılmasının nedenleri neler olabilir?

 • Cevap: Çünkü buhar gücü sayesinde sanayi ürünleri çok uzak yerlere çok daha ucuza taşınabilmektedir. Bunun yanında ulaşım araçları sayesinde insanlar bir yerden bir yere çok daha hızlı gitme imkanına kavuştular.

Tarım alanında meydana gelen gelişmeler o dönemde tarımla uğraşan insanların yaşantılarını nasıl etkilemiştir?

 • Cevap: Tarımda modernleşme bir çok insanın işsiz kalmasına neden olmaktadır. Bunun yanında eskiden büyük arazilerde tarım işçisi olarak kullanmak üzere köleleştirilen insanlar özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Bundan dolayı olumlu ve olumsuz etkileri olmuştur diyebiliriz.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Sömürgecilik faaliyetlerinin artması ile 1. Dünya Savaşı arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir?

 • Cevap: Sömürgecilik faaliyetleri yüzünden dünyada özellikle sanayi devriminin olduğu Avrupa’da ham madde ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Ham madde yanında ürünleri alacak pazar gereksinimi de düşünüldüğünde büyük rekabetler ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu rekabetlerden dolayı 1. Dünya Savaşı çıkmıştır.

Yukarıda eski ve yeni iplik fabrikalarına ait görüntüleri görmektesiniz. Fabrikalardaki benzer ve farklı yönler nelerdir?

 • Cevap:

Benzer Yönler:

Hala insanların çalışması

Üretimi yapılan malların istiflenmesi

Ham madde ihtiyacı

Farklı Yönler:

Fabrikasyon sistemine geçilmiş olması

Üretimin artması

Ham maddenin işleniş şekli

Sanayileşmenin toplum hayatına sağladığı olumlu ve olumsuz etkilere örnekler veriniz.

 • Cevap:

Olumsuz Yönleri

 • Teknolojinin gelişimi ile, sanayileşme ve fosil yakıtlardan faydalanma başlamış, bunun sonucunda da dünyaya ve çevreye çok zarar verilmiştir. Günümüzde çok sayıda çevre sorunu ve küresel ısınma problemi ile boğuşmak zorunda kalmaktayız.

Sizce gelecekte üretim teknolojisinde ne gibi yenilikler yaşanabilir?

 • Cevap:
 • Önümüzdeki yıllarda iletişim değişikliğini artırılmış gerçeklikte (augmented reality) göreceğiz.
 •  Dilleri gerçek zamanlı olarak çevirebilen cihazlar, çevirmen olmadan kişilerin farklı ülkelerden ve kültürlerden insanlar iletişim kurmasına yardım edecek.
 • Uzak gelecekte düşüncelerimizi birisinin beynine doğrudan göndererek iletişim kurabileceğiz
 • Belki bundan 50 yıl sonra telepatinin elektronik uyarlamasını kullanacağız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir