6. Sınıf Sevgi Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 155

Saygı değer öğrencilerimiz 6. Sınıf Sevgi yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Ana dilde düşünme bunu konuşulmak istenen yabancı dile çevirme stratejisini kullanan kişiler konuşmalarına başladıklarında uzun karışık anlamsız söz dizinleri kullanırlar. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Etkin okuma başlığı altında paylaşılacak teknik “İSOAT” şeklinde kodlanmış olan yoldur.anlaşılacağı kodlamanın her harfi bir aşamayı temsil etmektedir. Aşamaları kısaca açıklamak gerekirse İncele: Okunacak konunun ana alt başlıkları konuların ilk son paragrafları gözden geçirilir ama konu bütünüyle okunmaz.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Sevgi Yayınları 6. Ünite Demokrasinin Serüveni Sayfa 155, 156, 157, 158 Türk Tarihinde Bir Kadının Serüveni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Türk Tarihinde Bir Kadının Serüveni

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı

TBMM’de bu yasama döneminde görev yapan kaç kadın milletvekilimiz bulunmaktadır?

 • CevapSon dönemde kadın milletvekili sayısı seksen bir olarak bilinmektedir.

Tartışma: Buyrukların bu şekilde başlaması sizce neyi ifade etmektedir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

 • CevapKadınlarında devlet yönetiminde söz sahibi olduklarını ve hakanla birlikte hatun olarak karar verdiklerini göstermektedir.

Metne göre Türklerin İslamiyeti kabulü ile Türk kadınının toplumdaki yeri konusunda nasıl bir değişim yaşanmıştır? Söyleyiniz.

 • CevapTürklerde hatun olarak yönetimde görev alan kadınlar, geri hizmette anne olarak her şeyin yönetimini elde etme pozisyonuna çıkmıştır. İslam kadını anne olarak her şeyin başına geçirir. Bunun için de yönetim de bir nebze bulunmaktadır.

Metinden yararlanarak Osmanlı Devleti Döneminde Türk kadınının toplumdaki konumu ile ilgili neler söylenebilir? Belirtiniz.

 • Cevapİslam toplumlarında kadın, merhamet anası olarak bilinir. Aşırı merhametli olduğundan bazı durumlarda hukuki açıdan tedbirler alınmıştır. Katile acıması, aşırı merhametinden suçu saklaması gibi olaylar hukuki olarak bir adım geride kalmasına neden olmuştur. Sosyal olarak kadın anne vasfıyla her şeyin başında gelir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı

Resim 6.3’ü inceleyiniz. Anadolu kadınının Kurtuluş Savaşı’ndaki yeri hakkında ne söyleyebilirsiniz? Belirtiniz.

 • CevapKurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanları adamlığın bilek işi oladığını yürek işi olduğunu göstermişlerdir.

Atatürk’ün aşağıda verilen sözlerini okuyunuz. Atatürk Türk kadınını nasıl değerlendirmektedir? Açıklayınız.

 • CevapAtatürk’ün Türk milleti içinde öncü kadınları var olduğunu ve kahramanlıklar sergilediğini dile getirerek toplumda kadına verilen değerin önemine dikkat çekmektedir.

Yukarıdaki açıklamasından yararlanarak Atatürk’e göre toplumsal ilerlemenin ön koşulunun ne olduğunu belirtiniz.
Atatürk, kadına verdiği değeri metindeki hangi sözleriyle açıklamıştır? Söyleyiniz.

 • Cevap: Vatan millet sevdası ile, mücadele verdiklerini, gayret ettiklerini belirterek fikirlerini beyan etmiştir.

Cumhuriyet Döneminde Türk kadınının kavuştuğu hak ve özgürlüklerin neler olduğunu öğrenmek için aşağıdaki kutucukları inceleyiniz.

 • CevapKadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Karma eğitim ve öğretim hakkı verilmiştir. Kadınlara istediklerini giyme hakkı verilmiştir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı

Yandaki tabloda yer alan ülkeler ve kadınların oy verme hakkını elde etme yılları ile ilgili nasıl bir değerlendirmede bulunabilirsiniz? Açıklayınız.

 • CevapÜlkemizin diğer dünya devletlerine göre kadınlara seçme ve seçilme hakkı verme konusunda ortalama bir alanda bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu da dünyada kadınların yönetimde yer almasıyla ilgili genel bir sorunun olduğunu gösterir.

Kadınların toplum hayatında etkinliklerinin artması sizce neden önemlidir? Söyleyiniz.

 • CevapKadınların da insan olarak toplumsal olaylarda söz hakkına sahip olması demokratik açıdan oldukça önemlidir.

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 158 Cevabı

Fotoğraf 6.11 ’i inceleyerek günümüzde toplumsal hayatta kadınların hangi alanlarda yer aldığını söyleyiniz.

 • CevapSanat, hukuk, mühendislik, devlet memuriyeti alanlarında kadınlar çalışmaktadır.

Ailenizde çalışan kadınların hangi işlerde çalıştıklarını söyleyiniz, Toplumsal yaşamda insanlara cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılık yapıldığını düşününüz. Böyle bir ayrımcılık sizce toplumu nasıl etkiler? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

 • CevapKadınlar artık siyasetten sanata her işi yapmaktadır. Cinsiyetçilik ayrımı yapmak tarihin ve çağın gerisinde kalmıştır. bu ayrımlar toplumu bölmeye yöneliktir.

Tartışma: Kadın ve erkek eşitsizliğinin, demokratik bir anlayışa ters düşmesinin nedenleri nelerdir? Tartışınız.

 • CevapDemokrasi eşitlik ve hürriyet, milli egemenlik, seçme ve seçilme ilkelerine dayanır. Burada cinsiyet ayrımı söz konusu değildir. Bunun için cinsiyet ayrımı yapılmaması gerekir.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir