4. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 140

4. Sınıflarda bu yıl okutulan MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları artık sitemizde. Sosyal bilimler dünyanın ve yaşamın insani ve toplumsal yönlerini inceleyen bir akademik disiplinler grubuna verilen addır. Eğer yanlış kitaba gelmediyseniz aradığınız sayfanın çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğitsel Rehberlik genel olarak verimli ders çalışma teknikleri, sınav kaygısıyla başa çıkma  gibi eğitim-öğretimle ilgili problemleri içermesiyle birlikte ana-baba tutumları ve öğretmen tutumları gibi sosyal yanı olan ancak eğitsel etkisinin ağırlığı nedeniyle burada ele alınmıştır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Çocuk Olmaya Hakkım Var Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Meb Yayınları 6. Ünite Etkin Vatandaşlık Sayfa 140, 141, 142, 143 Çocuk Olmaya Hakkım Var Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 140 Cevabı

Size haksızlık yapıldığını düşündüğünüz oldu mu? Haksızlığa uğradığınızda neler yaparsınız?

  • Cevap: Bazen oluyor. Genel olarak hakkımı aramaya çalışıyorum. Haksızlığın neden olduğunu niye bana karşı yapıldığını sorgularım. Ardından da bunu yapanlara karşı hakkımı savunurum.

Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Farklı ülkelerde çocuklar haklarını birer kelime ile ifade ettiler. Siz de yeni haklar söyleyiniz.

  • Cevap: Barınma, beslenme….

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 141 Cevabı

Ahmed’in yaşadığı ülkedeki çocukların hangi haklardan yoksun olduklarını söyleyiniz.

  • Cevap: SAĞLIKLI BÜYÜME…

İsminiz olmasa ne hissederdiniz?

  • Cevap: İsmim olmasa kendimin bir birey olmadığımı hissederdim. Öz güvenim sarsılırdı. Bana ait en özel şeylerden biri olan ismim benim kimliğimdir.

Ailenizde, okulunuzda düşüncelerinizi özgürce ifade edebiliyor musunuz? Anlatınız.

  • Cevap: Bazen evet, bazen hayır. Olması gereken her zaman her yerde başkalarının özgürlüğünü ihlal etmeden kendi özgürlüğümüzü kullanabilmektir.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 142 Cevabı

Çevrenizde sizlerin faydalanması için ayrılmış eğitim ve oyun alanları var mı? Anlatınız.

  • Cevap: Evet var. Kütüphaneler var. Bir de belediyenin yaptırmış olduğu oyun parkları.

Sizi mutsuz eden bir davranışla karşılaştığınızda bunu ilk kiminle paylaşmalısınız? Neden?

  • Cevap: En yakınımızdakilerle. Bu ya ailemizden biri olur ya da dostlarımızdan biri olmalı. Okuldaysak çok sevdiğimiz bir öğretmenimiz de olabilir.

Savaşlar çocukları nasıl etkilemektedir?

  • Cevap: Kötü etkilemektedirler. Çünkü onların hakları olan eğitim, sağlık, beslenme en önemlisi yaşam haklarını ellerinden almaktadır. Çocuklara sadece acı ve keder vermektedir.

Çevrenizi gözlemleyiniz. Alicia sizin çevrenizde yaşasaydı hangi problemlerle karşılaşırdı?

  • Cevap: Öncelikle sokakta yürürken zorluk çekerdi çünkü şoförler araçlarını çoğu zaman engellilere ayrılan kaldırımlara koymaktadır. Bu da engellilerin rahatça gezmesine engeldir. Yine ulaşım da ya da herhangi bir apartmanda engelli asansörü yoksa kötü etkilenirdi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir