4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161

Değerli öğrencilerimiz 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Buraya Tıklayarak örnek ders çalışma çizelgelerine ulaşabilirsiniz. Evet, birçoğumuzun hafızasına kazınmış güzel bir reklâmdı. Sevgili öğrenciler, girmiş olduğunuz sınavların birçoğu çoktan seçmeli test özelliğine dayalı bir sınavdır. Yani daha çok okumaya ve okuduğunu kısa sürede anlamaya dayalı olan bu sınavlarda, soruları çözerken hayati önem taşıyan taktikleri ve stratejileri bilmek, rakiplerinizle olan mesafenizi, başarınızı, kısaca sınavı kazanma konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4.Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Kitabı Sayfa 161, 162 Cevapları

İlköğretim 4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi 5. Ünite Kurallar “Küçük Sultan’ın Kitaplığı” Metni Cevapları

1. Küçük Sultan, vezirler ve vekiller okumadığı için konuşmama kararı almış. Okuyan kişiler bulunca kuralını bozup konuşmaya başlamış. Yani kendi koyduğu kuralı kendisi bozmuş. Sultan kuralı çiğnediği için kendini cezalandırmalı mı sence?

 • Doğru cevap: Hayır onun aradığı zaten okuyan insan bulmaktı bu sayede kitap okuyan insan bulduğu için konuşmaya karar vermiş bu yüzden kendisini cezalandırması gerekmemektedir.

2. “Bir arkadaşım var. Sakin, dürüst ve bilgiye susamış. Bu kente gelirken yolda tanıştık. Köyünden kaçmış. Bir oda bulup işe başladık. Bir kural koydu, ikimiz de işimizi eşitçe yapıyor, rahat ediyoruz. Kitap okumaya bol zaman buluyoruz.” Arkadaşlar kendi aralarında kural koyabilirler mi?

 • Doğru cevap:

3. Küçük Sultan gibi sizin de oluşturduğunuz ancak uymadığınız bir kuralınız var mı? Bu kurala neden uymadığınızı ve sonuçta kendinize herhangi bir ceza verip vermediğinizi açıklar mısınız?

 • Doğru cevap: Evet arkadaşlar kendi aralarında daha iyi anlaşmak için kurallar koyabilirler. Bu onların arasında kavga tartışma olmasını engeller.

4. Oyun oynarken kurallara uymayan arkadaşlarınızla ile ilgili ne yapıyorsunuz? Kurallara hiç uymayan arkadaşınızı bir daha oyuna alır mısınız?

 • Doğru cevap: Genellikle uyarıyoruz aynı şekilde devam ederse oyundan çıkarmak zorunda kalıyoruz. Onu oyuna alırız ancak aynı şekilde kural bozar ise uyarmadan çıkarırız onu oyundan.

5. Öğretmeniniz sınıfta kurallara uymayanlarla ilgili ne yapıyor? Onları görmezden gelse, hiçbir şey yapmasa ne olur?

 • Doğru cevap: Daha çok ilk başta uyarıyor tekrarlar isek disipline veriyor. Onu görmezden gelir ise bizim başımızda onun başı da derde girebilir.

6. Kurallara uymayanlar bunun bedelini ödemezse kuralların işe yaramaya devam edeceğini düşünüyor musun? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap:
 • Kurallara uymayanlar bunun bedelini ödemezler ise kuralların işe yarayacağını düşünmüyorum. Çünkü bir bedel ödemedikleri takdir de.

7. Sıra arkadaşınızla belirlediğiniz ortak bir kural var mı? Nedir? Açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Hayır ben sıra arkadaşımla çok iyi anlaşıyoruz ve bu yüzden kurala ihtiyacımız yoktur.

8. Sınıfınızda hep beraber koyduğunuz bir kural var mı? Bu kurala uyuyor musun? Neden?

 • Doğru cevap: Evet sınıfımızda bir olay kavga ve tartışma olduğu vakit de olayı büyütmeden sınıf öğretmenimizle konuşup halledeceğiz diye bir kural koyduk ve hepimiz buna sınıfça uyuyoruz.

9. Başkalarının belirlediği kurallar senin isteklerini yapmana engel olduğunda ne yaparsın?

 • Doğru cevap: Eğer yüksek mertebeli insanların koyduğu kurallar hariç başkalarının koyduğu kurallar bana sorulmadan ve benim isteğim dışında kurallar ise ben o kurallara uymaz o kuralların değiştirilmesi için elimden geleni yapardım.

10. Okulunda sen gelmeden önce konulmuş kurallara uyuyor musun? Neden? Sana sorulmadan koyulan kurallara uymak zorunda mısın?

 • Doğru cevap: Ben gelmeden konulmuş kurallar yok ancak olsaydı da uymak zorundaydım sonuçta o kurallar ben gelmeden önce konulmuş ve sırf ben geldim diye o kurallar değişecek diye bir şey yoktur. Bu yüzden o kurallara uymak zorundayım.

11. Oyun oynarken koyduğunuz kurallara uyuyor musun? Uymasan ne olur?

 • Doğru cevap: Evet oyun oynarken konulan kurallara uyuyorum. Uymazsam beni oyundan çıkarabilirler. Bir daha almaya da bilirler.

12. Trafik kurallarına uyar mısın? Trafik kurallarını koyarken senin de fikrin soruldu mu?

 • Doğru cevap: Trafiğe çıkmıyorum ancak şayet öyle bir durum olursa tabi ki uyarım. Hayır sorulmadı ama bunun için de bana sorulması gerekmemektedir kuralları koyacak yüksek mertebeli insanlar koydukları için bize sormazlardır.

13. Genellikle başkalarının koyduğu kurallara mı uyarız? Yoksa kendi koyduğumuz kurallara mı? Neden?

 • Doğru cevap: Genellikle her ikisi de aslında hem devletin kurmuş olduğu kurallar hem de biz kendi kurallara uyarız. Bu yüzden eşitler aslında.

14. Kimse kurallara uymazsa ne olur? Kurallara uymak önemli mi? Neden?

 • Doğru cevap: Kimse kurallara uymazsa kavga kaza can kaybı vb. olabilir. Tabi ki önemli çünkü kurallar adaleti dostluğu vb. olayları engeller.

15. Bir kurala her zaman uyulmalı mıdır? Yoksa kurallar bize mantıklı geldiğinde mi onlara uymalıyız?

 • Doğru cevap: Bir kurala her zaman uyulması bazen mümkün olmuyor. Hayır kurallar mantıklı geldikleri için değil uymamız gerektiği için uymalıyız.

16. Sınıfta öğretmeninin koyduğu bir kuralı çok sevdiğin bir arkadaşın için ihlal etmen uygun olur mu? Neden?

 • Doğru cevap: Tabi ki uygun olmaz çünkü her ne kadar iyi bir arkadaş olsa da kurallar ihlal edilmemelidir.

17. Bir kural anlamsız ve işe yaramazsa ona yine de uymak zorunda mıyız? Neden?

 • Doğru cevap: Eğer o kural resmi ise uymak zorundayız. Ama resmi değil ise uymayabiliriz. Çünkü herkes kurallara evet uymalı ama uymayanlar olabilir.

18. Kurallara uyma nedenlerimiz farklı farklı olabilir. O halde kurallara hangi nedenlerle uyduğumuzu bilmek önemli midir? Bir kural örneği verip neden bu kurala uyduğunu açıklar mısın?

 • Doğru cevap: Tabi ki kurallara hangi nedenlerle uyduğumuzu bilmek önemlidir. Mesela kantinde sıraya girmeliyiz çünkü bu nedenle başkalarının hakkı yenmez ve kargaşa çıkmaz.

19. Kurallara sadece ceza almamak için mi uymalıyız? Neden?

 • Doğru cevap: Hayır sadece ceza almamak için değil huzurlu ve mutlu olmak içinde uymalıyız.

20. Trafikte hız sınırına birisine zarar vermemek için mi uymalıyız yoksa ceza almamak için mi?

 • Doğru cevap: Aslında her ikisi içinde uymalıyız. Hem birisine zarar vermemek için hem de ceza almamak için bu kurallara uymalıyız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir