3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 219

Değerli öğrencilerimiz MEB yayınları 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eklektik eğitim anlayışının sonucu olarak oluşturulmak istenen olumlu okul ikilimi çabalarında en önemli unsurlardan biri tutarlılıktır. Özellikle söylenenler ve davranışlar arasındaki tutarlılık. Tutulamayacak sözler vermek öğrencinin okula, eğitime ve öğretmenlere güvenini sarsar, kuralların herkese adil uygulanması ya da uygulanmaması okuldaki havayı istenmeyen biçimde değiştirir.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Elektrikli Araç Gereçler ve Görevleri Sıra Sizde Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 7. Ünite Elektrikli Araçlar Sayfa 219, 220 Elektrikli Araç Gereçler ve Görevleri Sıra Sizde Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 219 Cevabı

A. Şekildeki çiçeğimizin yapraklarına kullandığınız elektrikli araçları yazınız.

 • Cevap:  

B. Evinizde elektrik kesintisi yaşadığınızda önereceğiniz en etkili çözümler nelerdir?

 • CevapJeneratör: Elektrik üreticisi veya üreteç anlamına gelen, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirmekte kullanılan alettir. Genelde, büyük çalışma alanlarında, büyük sitelerde kullanılır. Elektrik kesintisiyle birlikte, elektronik cihazlara zarar vermeden devreye girerek elektrik vermeye başlar. Böylece, kesintilerden uzun süre etkilenilmez.

  Güç Adaptörleri: Elektronik aletlerinize, takabileceğiniz bir güç adaptörüyle, kesilmiş olan elektriğin aniden gelmesi durumunda, yüksek akıma karşı korumak adına önlem alabilirsiniz. Bilgisayarınızın, eğer özel bir koruması yoksa, oluşabilecek ani kesintilere karşı son derece hassas olabilirler. Bilgisayar açıkken oluşan ani bir kesinti sonucu, büyük voltaj değişikleri bilgisayara ve içindeki verilere zarar verebilir.

C. Elektrik kesildiğinde can ve mal kaybının oluşabileceği yerlerde elektrik kesintisine karşı ne gibi önlemler alınır?

 • Cevap: Evinizde bulunan, elektronik aletlerin fişini çekebilirsiniz. Hatta, yaşanacak olan her ihtimale karşı ana sigortayı kapatmanız daha güvenli olacaktır. Ani akımlar, cihazlarınızı bozacağı gibi, yangın gibi felaketleri de beraberinde getirebilir.  Eğer kesintilerin çok yaşandığı bir bölgede yaşıyorsanız, buzdolabını güneşten uzakta bir yere taşıyarak ısınmasını ve içindeki gıdaların bozulmasını engelleyebilirsiniz. Uzun süreli kesintiler anında, dolabın kapağını sürekli açıp, kapatmamak ısınmasını önleyecektir. Şarj aletleri, akımlardan etkilenen en narin cihazlardır. Bu yüzden kesinlikle, prizde kalmamasına özen gösterin. Kullanmış olduğunuz, bilgisayar, telefon, tablet gibi aletler için, birer yedek batarya temin edebilirsiniz. Pilli veya şarj edilebilir ışıldakları evinizde bulundurabilirsiniz.

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 220 Cevabı

D. Görsellerde verilen elektrikli araçları kullanım amaçlarına göre sınıflandırınız.

Isıtma- soğutma

 • Cevap: Elektrikli ısıtıcı
  Fan
  Klima
  Petek soba

Aydınlatma

 • Cevap: Abajur
  Florasan
  Ampul
  Işıldak

İletişim

 • Cevap: Bilgisayar
  Radyo
  Televizyon
  Cep Telefonu

Ev araç – gereçleri

 • Cevap: Ütü
  Çamaşır Makinesi
  Tost Makinesi
  Elektrikli süpürge

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir