3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 166

Değerli öğrencilerimiz MEB yayınları 3. Sınıf Fen Bilimleri ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemlerle çiz. Bu ikinci tekrar yaptığında algıda seçicilik dediğimiz olayın işlerlik kazanmasına neden olur. Yani dikkatini çeken ilk yeraltını çizdiğin yer olacaktır. Örnek: Bir toplantıda 10 tane siyah takım elbise giymiş bir yerde birisinin bir beyaz takim elbise giydiğini düşünün. İlk dikkat çeken bu beyaz takım elbiseli olacaktır.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

3. Sınıf  Meb Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sesin Yayılması Cevapları

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Çevremizdeki Işık ve Sesler Sayfa 166, 167, 168 Sesin Yayılması Soruları ve Cevapları 2017 – 2018

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 167 Cevabı

● Sınıftan bir arkadaşımızı seçelim. Arkadaşımızı sınıfta herkesin görebileceği bir yere oturtarak gözünü tülbentle bağlayalım. ● Boş kavanozu arkadaşımızın yakınlarında sallayalım. Kavanozun nerede olduğunu tahmin edebildi mi? Neden?

 • Cevap:

● Kavanozun içine fasulyeleri koyarak kapağını kapatalım. Gözleri kapalı arkadaşımızın yakınlarında kavanozu sallayalım. Arkadaşımız kavanozun nerede olduğunu tahmin edebildi mi? Nasıl?

 • Cevap:

● Kavanozu arkadaşımızın yakınında ve uzağında sallayalım. Ses kaynağının uzaklığını tahmin edebildi mi? Nasıl?

 • Cevap:

Ses şiddetinden hangi alanlarda, ne gibi faydalar sağlanmaktadır?

Cevap: İnsanlarla iletişim kurarken ses şiddetinden faydalanırız ve bu sayede insanlar sesimizi duyarlar.

 • Etrafımızdakilere tehlike olduğunu bildirmek için
 • Sesin geldiği yönü tespit edebilmek için
 • Belirli bir vaktin geldiğini haber vermek için (örneğin okuldaki teneffüs zili, camide ezan sesi, kilisede çan sesi)
 • Psikolojik destek olmak için (örneğin; tezahürat yapmak)

3. Sınıf Meb Yayınları İlkokul Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 168 Cevabı

● Öğretmenimizin seçtiği bir öğrenciye sınıf dışına çıkıp kapıda beklemesini söyleyelim. ● Saat alarmını 3 dakika sonra çalacak şekilde ayarlayalım ve sınıfta bir yere saklayalım. ● Arkadaşımızı içeri çağırıp 3 dakika içerisinde saati bulmasını isteyelim. Arkadaşımız saati 3 dakika içerisinde bulabildi mi? Neden?

 • Cevap:

● 3 dakika sonra alarm çalmaya başlayınca arkadaşımız saati bulabildi mi? Nasıl?

 • Cevap:

● Arkadaşımız çalan saate yaklaştığını veya saatten uzaklaştığını nasıl anladı?

 • Cevap:

Ses kaynaklarını görmememize rağmen bize yakın veya bizden uzak olduklarını nasıl anlarız?

 • Cevap: Sesin şiddetinden ses kaynağının bize yakın veya uzak olduğunu anlayabiliriz. Mesela, sesin şiddeti az ise kaynağın uzakta olduğunu anlayabiliriz.