10. Sınıf Fizik Ders Kitabı Mega Yayınları Sayfa 122

Değerli öğrencilerimiz Mega yayınları 10. Sınıf Fizik ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Ne istiyorum”un karşılığı “ne fedakarlıkta bulunacağım”dır.Bu nedenle iyi bir başarı için okuldan sonra en az 3 saat çalışmalısınız. Yani 3×45 dak. Bu performansın altındaki çalışmalar, karnelerde düşük not olarak geri döner. Diğer Kaynaklardan Yararlanınız.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik  Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

10. Sınıf Mega Yayıncılık Fizik Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı 

Elektrik devreleriyle ilgili incelemelerimizde, elektrik enerjisi kaynağı olarak hep pilleri göz önüne aldık. Bu durum, elektrik enerjisinin sadece piller tarafından üretildiği şeklinde anlaşılmamalıdır. Piller dışında da elektrik enerjisi kaynakları vardır. Örneğin bisikletimizin dinamosu da bir üreteçtir. Evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisi ise santral denilen kuruluşlarda üretilir. Bu kuruluşların da hidroelektrik, termik ve nükleer santral gibi çeşitleri bulunur.
Öğrendiklerinizi zenginleştirmek amacıyla şimdi sizden aşağıdaki sorulara yanıt olacak bilgiler derlemeniz ve bunları sınıf panosunda sergilemeniz beklenmektedir:

1. Elektrik santralleri nasıl çalışır?

  • Cevap:

2. Santrallerde enerji üretimi ve üretilen enerjinin kullanımı sırasında oluşan ısı, iş, mekanik enerji ve elektrik enerjisi dönüşümleri nasıl açıklanır?

  • Cevap:

3. Elektrik santrallerindeki enerji dönüşümlerinden yola çıkarak günlük yaşamda enerji dönüşümlerine ne gibi örnekler verilebilir?

  • Cevap:

4. Elektrik santrallerinin yarattığı çevre sorunları nelerdir? Enerjiyi tutumlu kullanmak bu sorunların çözümüne hangi katkılarda bulunur?

  • Cevap:

5. Elektrik enerjisi kullanımının oluşturulabileceği tehlikeler ve bu tehlikelere karşı alınabilecek güvenlik önlemlerine dikkat çekmek için örneği Çizelge 2.8’de verilen çizelgeyi düzenleyip doldurunuz.

  • Cevap:

Elektrik Kullanımının Oluşturacağı Tehlike

  • Cevap:

Alınacak Güvenlik Önlemleri

  • Cevap:

Yapacağınız çalışma için 5-6 kişilik araştırma kümeleri oluşturunuz ve araştırma konuları için kümeler arası iş bölümü yapınız. Bilgi derlemek için “gov”, “edu” ve “org” uzantılı İnternet adreslerinden yararlanınız. Derlediğiniz bilgileri uygun görsellerle destekleyerek en çok 6-7 sayfalık metin hâline getirip okul panosunda sergileyiniz.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla