10. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Gün Yayınları Sayfa 22

Değerli öğrencilerimiz Gün yayınları 10. Sınıf Coğrafya ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Okuduğunu anlamak, ifade etmek, özet çıkarmak, kompozisyon yazmak için bol bol kitap okumak gerekir. Kitap okuyan bireylerin hayal gücü gelişir, kendini daha iyi ifade eder. Kitaplarda bilmediğiniz kelimelerin anlamını öğrenin. Her şeyden önemli olan okulda dersi derste dinleyin ve mutlaka evde tekrar yapın. Okulda öğretmenin vurguladığı, önemli dediği yerleri not edin, kısa notlar alın. Konuyu çalıştıktan sonra pekiştirmek için soru çözün. Yanlış yaptığınız soruları neden yanlış yaptığınız araştırıp konuyu tam öğrenin.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

10. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 2. Bölüm Doğal Sistemler Yeryüzündeki Sular Sayfa 22 Soruları ve Cevapları

Ülkemizdeki başlıca su kaynaklarını sıralayarak bunları sınıflandırınız. Yaptığınız sınıflandırmayı defterinize yazarak sınıfta sununuz.

Çevrenizde yukarıdaki fotoğraflarda görülen su kaynaklarından hangileri vardır? Bunlar dışındaki su kaynakları da varsa bunların oluşumlarına göre nasıl sınıflandırılabileceğini yorumlayınız. Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

Yeryüzündeki sular olmasaydı yaşam, iklim olayları, Dünya’nın yüzeyi bu durumdan nasıl etkilenirdi?

Yeryüzünde en az bulunan Maddelerden biridir, eğer su olmasaydı yaşam da olmazdı. Denizler ve Okyanuslar yeryüzünün yaklaşık onda yedisini suyla kaplıdır, toprakta, atmosferde ve bütün canlı varlıklarda su vardır. İnsan vücudunun yaklaşık üçte ikisi sudan oluşur, ayrıca yiyeceklerin, özelliklede sebze ve meyvelerin büyük bir bölümü de sudur.