Alman Oxiron Türkiye’de Cep Telefonu Üretecek

Türk insanı arasında, cep telefonlarına gerçekten muazzam bir ilgi var. Vatandaş her yeni modeli takip ediyor ve cep telefonlarına üzerlerindeki önemli bir aksesuar gibi değer veriyor. Türkiye’deki cep telefonu pazarı potansiyelini tespit eden Alman Oxiron şirketi Türkiye’de Oxiron X5 modeli cep telefonu üretimine başlayacak.

 

Oxiron şirketi, Türkiye’deki Universal Tekstil’in de desteğiyle 3 bin metrekarelik alanda kurulu olan tesiste Oxiron X5 cep telefonlarını üreterek Türkiye pazarına sunacak. Şirket yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda Türkiye’nin çok yakın zamanda 4.5G iletişim sistemine geçeceğini ve bu sistemin, telekomunikasyon alanında çok önemli bir devrim olduğunu, bu devrimi yakalayabilmek için de böyle bir yatırıma giriştiklerini belirttiler.

İlk aşamada standart özelliklere sahip olan X5 modeli üretilecek, ancak talep olması durumunda başka modellerin de üretimine geçiş yapılabilecek. Şirket yetkilileri, üretim tesisisinin şuan için sadece Türkiye’deki pazara yönelik olduğunu, ancak talebin artması durumunda civar ülkelere de Türkiye üzerinden satış yapabileceklerini söyledi. Fabrikanın aylık üretim kapasitesi şuan için 175 bin adet telefonla kısıtlı. Satış yapılabilecek ağlarda ürünün tanıtımı yapılıp satışları arttırıldıkça, fabrikanın üretim kapasitesinin de arttırılması bekleniyor. Şirket yetkilileri, operatörlerle de anlaşmalar yapıp Oxiron telefonları operatörlerin mağazalarında da satmak istediklerini kaydetti. Şirketin ilk aşamada hedefi ise Türkiye pazarında yıllık 360 bin telefon satabilmek.

Artan talebe göre 4 farklı modelin daha piyasaya sürülmek üzere hazır olduğunu belirten yetkililer, Türkiye’deki üretim vergilerinden şikayetçi. Yüksek verginin, sektöre girmelerini ve üretim miktarını çoğaltmalarını zorlaştırdığını söyleyen yetkililer, bu konuda bir düzenleme yapılmasını talep ediyorlar. Şu an için üretilecek olan X5 modeli için pazar fiyatının yaklaşık 999 TL olacağı söyleniyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir