7. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85

Değerli öğrencilerimiz 7. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal Bilgiler dersinin iyi anlaşılması ve öğrenilmesi öğrenciler açısından çok önemlidir Özellikle eğitim hayatına sözel bölümde devam etmek isteyen öğrenciler bu dersi iyi anlamalı ve yorumlamalıdır. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Öğrenmek istediğiniz şeyleri parçalara bölerek çalışın. Bir seferde bütün bir konuyu ya da materyali bitirmeye çalışmayın. Her gün o gün için belirlediğiniz kadarını çalışın. Çalıştığınız konuyla ilgili notlar ya da taslaklarınızı yatmadan önce gözden geçirin. İki sayısal veya iki sözel dersi arka arkaya çalışmamaya gayret edin. Sizin fiziksel durumunuzu (çok aç ya da çok tok olmamak, yorgun ve uykusuz olmamak, vb.) ve çalıştığınız ortamın fiziksel durumunun (sıcaklık,dağınıklık, vb.) kontrol edin.Sözel dersleri çalışırken atlas, grafik, şema, vb materyallerden yararlanmaya çalışın.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

Her iki saraya ait fotoğrafları inceleyerek aralarındaki farkları söyleyiniz

Mimari bakımından üslup farkı vardır. Birinde İslam etkileri İslam mimarisi göze çarparken diğerinde ise Barok ve Gotik tarzlı Avrupa mimarisi göze çarpar. Topkapı Sarayı İslam motiflerinin çok olduğu bir mimariyle yapılmışken Dolmabahçe Sarayı ise Avrupai tarzda yapılmıştır

Osmanlı Devleti Avrupa’yı hangi alanlarda etkilemiş ve hangi alanlarda Avrupa’dan etkilenmiştir

Giyim kuşam konusunda

Askeri disiplin ve düzen konusunda

Günlük hayatta özellikle tuvalet Türk hamamı gibi noktalarla

Yeme-içme kültürüyle

Devlet yönetimi şekliyle Osmanlı Avrupa’yı etkilemiştir

Mehter ile bando arasında ne gibi farklılıklar görüyorsunuz

Mehter takımının kıyafetleri geleneksel iken Bando takımı daha modern kıyafetler içindedir

Mehterin çaldığı müzik ile Bando’nun çaldığı müzik farklıdır

Mehterdeki kişi sayısı ile bandodaki kişi sayısı farklıdır

Mehter ve bandoda kullanılan enstrümanlar farklıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir