7. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 46

Değerli öğrencilerimiz 7. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal Bilgiler dersinin iyi anlaşılması ve öğrenilmesi öğrenciler açısından çok önemlidir Özellikle eğitim hayatına sözel bölümde devam etmek isteyen öğrenciler bu dersi iyi anlamalı ve yorumlamalıdır. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Sınavı gerçekten kazanmak istiyor muyum: Öncelikle bu soruyu kendinize mümkünse tuvalette veya gece uyumadan hemen önce kendinizle baş başa kaldığınızda sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin sadece Türkçe dersinde değil diğer derslerde de kaderinizi belirleyecektir. Eğer gerçekten bu sınavı kazanmak gibi bir amacınız yoksa, sadece çevrenin baskısı ile bu sınava giriyorsanız Türkçeden başarılı olma ihtimaliniz çok düşüktür. Unutmayın, başarı ancak kendi isteğimiz neticesinde oluşur.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

Eğitim hakkının kullanılmasında devlet ve vatandaşlar sorumluluklarını nasıl yerine getirmektedirler

Devlet okul çağına gelen çocukları kayıt altına alarak onların okula başlamasını okulda her türlü imkanlarla okumalarını sağlamalıdır. Sosyal devlet olmak bunu gerektirir. Vatandaşlar ise kız veya erkek çocuğu fark etmeksizin çocukları okuma çağına geldiğinde onları okula kaydettirmelidirler

Devletin size sağladığı haklar, sizin devlete karşı sorumluluklarınız neler olabilir

Devlet bize vatandaş olarak

Can güvenliği

Eşit yurttaşlık

Seçim şansı

Sağlık ve eğitim güvencesi verirken

Biz ise devletimize sadakat, devlet için askerlik yapma ve de vergi verme gibi yükümlülüklerimizi yerine getiririz.

Sahip olduğunuz hakları kullanırken ve sorumluluklarınızı yerine getirirken nelere dikkat etmelisiniz

Başkasının haklarını çiğnenemeye, kendimize düşeni yapmaya, sadece hakkımız olanı almaya dikkat etmeliyiz

Eğitim hakkinizin devlet tarafından sağlanamaması durumunda ne gibi sorunlarla karşılaşırsınız

Cahil bir halk yetiştirilir. Eğitim olmadan bir ülke sadece ve sadece geriler. Karanlığa boğulur. Bir devlet ilerlemek gelişmek istiyorsa eğitime halkını eğitmeye önem göstermelidir. Sosyal devlet anlayışı bunu gerektirir. Sosyal devlet eğitim hakkını bütün yurttaşlarına eşit şekilde vermekle yükümlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir