7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 77

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Türkçe, hem dil hem de anlam olmak üzere iki ana sınıfa ayrılmış bölümlerde oluşmaktadır. Öğrenciler çoğu zaman iki ana bölüme ayrılmış olan konuları çalışırken zorlandığı noktalar olabiliyor. Özellikle sözel yeteneği zayıf olan öğrenciler Türkçe derslerinden başarısız sonuçlar almakta ve hatta çoğu zaman Türkçe derslerinden tamemen kopmaktadır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Serhat Şehri Edirne’ye Seyahat Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 74, 75, 76, 77 Serhat Şehri Edirne’ye Seyahat Etkinlik Soruları ve Cevapları

Serhat Şehri Edirne’ye Seyahat

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 74 Cevabı

Yaşadığınız ilde hangi tarihi eserler bulunmaktadır?

 • Cevap: İlden ile farklılık gösterebilen bir soru, ancak cevap olarak şunu verebiliriz; Yaşadığım ilde Türk Kültürünü yansıtan camiler, çeşmeler, kervansaraylar, medreseler ve türbeler bulunmaktadır.

Yukarıdaki fotoğraflar incelediğinde Edirne’de zaman içinde değişen ve değişmeyen unsurlar olmuştur?

 • Cevap: İnsanların kılık kıyafeti, gelişen teknoloji ile beraber kullanılan arabalar, bazı binalar değişime uğramıştır. Selimiye Cami, etrafı, bahçesi, duvarları çok fazla değişikliğe uğramamıştır.

Yandaki minyatürü inceleyerek Kanuni zamanında hangi hayvanların avlandığını söyleyiniz.

 • Cevap: Ceylan domuz bıldırcın geyik

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 75 Cevabı

Yukarıdaki maniye göre Edirne’nin camileri neleriyle meşhurdur?

 • Cevap:
 • Selimiye’nin yapısı
  Üç Şerefeli’nin kapısı
  Eski Cami’nin yazısı
  Muradiye’nin sinisi
  Bayezid’in çinisi

Yaşadığınız yerde yakın zamanda yapılan bir cami ile Edirne’deki Osmanlı Döneminde yapılan camileri değişim ve süreklilik açısından karşılaştırınız.

 • Cevap: Günümüzdekiler daha farklı malzemeden yapılmışlardır. Bunun yanında mimari anlamda da değişiklikler vardır. Günümüzde kullanılan çimento kerpiç gibi malzemeler geçmişte kullanılmamaktaydı o dönemde kullanılan taşlar günümüze kadar sağlam olarak gelmelerini sağlamıştır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 76 Cevabı

Osmanlılarda Kırkpınar güreşlerinin yapılış amacı askerlerin sürekli antrenmanlı ve eğitimli olmasını sağlamaktı. Türklerin savaş eğitimi amacıyla yaptığı diğer sporlar hangileri olabilir? Niçin?

 • Cevap: Okçuluk, Cirit, Avcılık, Bilek Güreşi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 77 Cevabı

Yukarıdaki metne göre Osmanlı Döneminde zihinsel hastalara nasıl bir tedavi yöntemi uygulanıyordu?

 • Cevap: Müzik, ezgiler, güzel bahçe ve havuz manzaraları içindeki sakin ortamlarda şifa verirlermiş. Bu müzik tedavileri şu şekilde olurmuş:  biri neyzen, biri kemancı, biri musikârcı, biri santurcu, biri çengi, biri çenk santurcu, biri udcu olup haftada üç kez gelerek hastalara ve delilere musiki faslı ederlermiş.

Edirne’de Osmanlı Döneminden kalan eserler dikkate alındığında hangi eserlerin günümüzde işlevini yitirdiği, hangilerinin ise işlevine devam ettiğini söyleyebilirsiniz?

 • Cevap: Selimiye Cami, Tren İstasyonu, Karaağaç Bölgesi hala işlevlerine devam etmektedir. Bazı hamamlar ve camiler ise kapatılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir