7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 180

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bazen siz kendinizi hazır hissetseniz de çalışma ortamınız buna müsaade etmez. Bu yüzden çalışma alanınızı en iyi şekilde düzenleyin. Peki bunun nasıl yapacağım diyorsanız işe ilk olarak gereksiz ve dikkatinizi dağıtacak her şeyi ortadan kaldırmak ile başlayın. Poster, dergiler, telefon, tablet gibi gibi…. Ama burada ki en önemli kısım telefonlar. Maalesef telefonlar en çok dikkatimizi dağıtan etken.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı İnsanlığın Hoşgörü Abidesi Mevlâna Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 7. Ünite Ülkeler Arası Köprüler Sayfa 180, 181 İnsanlığın Hoşgörü Abidesi Mevlâna Etkinlik Soruları ve Cevapları

İnsanlığın Hoşgörü Abidesi Mevlâna

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 180 Cevabı

Mevlana’nın insanlığa bıraktığı değer sizce nedir?

 • Cevap: Mevlana’nın, yaşadığı çağı ilmi ve nuruyla aydınlattığı gibi kendisinden sonraki asırlara da hoşgörü, sevgi, neşe, umut ve muhabbetle ışık saçmıştır. Bu değerlerin başında ise “birlik” fikri ve “hoşgörü”nün geldiğini söyleyebiliriz.

Mevlâna ile ilgili etkinliklerin belirlenmesinde neler rol oynamış olabilir?

 • Cevap: Mevlana’nın tanıtılması
 • Mevlana’nın öğretisinin benimsetilmesi
 • Mevlana’nın türbesinin ziyaretçilere açılması
 • Mevlana ile ilgili seminerler ve şölenler yapılması
 • Mevlana ile ilgili film yazı şiir yarışmaları düzenlenmesi

UNESCO’nun 2007 yılını Mevlâna yılı ilan etmesinin nedenleri neler olabilir?

 • Cevap: Doğumunun 1000. yılı olması nedeniyle
 • Mevlana’nın öğretilerinin bütün dünyaya yayılan ortak değer oluşturmasından dolayı.

Mevlâna’nın eserleri gibi dünya ortak mirak ögelerini yaşatmak için neler yapılmaktadır?

 • Cevap:
 • Mevlana’nın tanıtılması
 • Mevlana’nın öğretisinin benimsetilmesi
 • Mevlana’nın türbesinin ziyaretçilere açılması
 • Mevlana ile ilgili seminerler ve şölenler yapılması
 • Mevlana ile ilgili film yazı şiir yarışmaları düzenlenmesi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 181 Cevabı

Mevlâna gibi insanlığın düşünce ve edebiyat mirasına katkı yapan kişilerin gelecek nesillere aktarılması niçin önemlidir?

 • Cevap: Çünkü bu değerler insanlığın ortak mirasıdır. Uygarlığı oluşturan temel yapı taşlarıdır. İnsanlık geleceğe doğru emin adımlarla ilerleyecekse bu değerleri tanımalı bilmeli izinden gitmelidir.

Mevlâna’nın yukarıdaki sözleri niçin evrensel bir değer taşımaktadır?

 • Cevap: Çünkü insanoğlunun dünyanın neresinde olursa olsun bu değerleri yaşadığını, bu değerlr sayesinde daha iyi insan olacağını bilmekteyiz.

Mevlâna’nın yukarıdaki dizelerinden ne gibi dersler çıkarabiliriz?

 • Cevap: İnsanları eleştirmekten içimizde nefret biriktirmektense insanları sevmeyi öğrenmeli onları kusurlarıyla kabul etmeyi bilmeyi ve de insanlara karşı yapıcı davranmayı çıkarabiliriz.

Yukarıdaki sözlerden de yararlanarak Atatürk’ün sanat ve sanatçıya neden önem verdiğini tartışınız.

 • Cevap:  Atatürk, sanatla uğraşmayı çok severdi. Hatta gençliğinde şiir ve edebiyata da ilgi duymuştu. Bu yüzden sanatçıya büyük önem verir. Onların korunmasına yardımcı olurdu. Ülkemizde sanatın gelişmesi için pek çok çalışma yaptı. 1927 yılında mecliste okuduğu ve daha sonradan kitaba çevrilen Nutuk adlı eseri de onun en büyük sanat eseri olarak bilinir. Oğuz Oğulları isimli şiiri de şiir dalında ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir eserdir. Herkesin mutlaka okuması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir