7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 176

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Sınav dönemi maalesef stresin öğrencilerde tavan yaptığı bir dönem. Birde buna aile baskısı katılınca tam bir ders çalışmama durumu ortaya çıkıyor. Bu durum en tehlikelisi çünkü burada öğrenci kendisinden daha çok çevresinde ki kişilerin, ailesinin ne diyeceğini düşünüyor. Çözüm ise basit. Biraz oturup bazı sorulara cevap aramak ve bunu bilinç altınıza oturtmak yeterli olacaktır. Örneğin kim için ve neden okuduğunuzu cevaplayın. Bu sorulara cevabınız “kendim ve kendi geleceğim” için ise çevrenizdeki kişileri neden kendinizden daha fazla düşünüyorsunuz? Bu durum çok daha uzun bir konu olduğu için talebiniz olursa başka bir yazıya erteliyorum.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Bir Mektubun Anlattıkları Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 7. Ünite Ülkeler Arası Köprüler Sayfa 176, 177 Bir Mektubun Anlattıkları Etkinlik Soruları ve Cevapları

Bir Mektubun Anlattıkları

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176 Cevabı

Doğal çevrenin korunmasında kişilere ve devlete düşen sorumluluklar nelerdir? Örnek veriniz.

 • Cevap:  Çevreye karşı duyarlı olmalıyız. Çevreye gelebilecek herhangi bir zarar karşısında hızlı olarak tepki vermeli, bizim çevreye vermememiz gerektiği gibi başkalarının da çevreye zarar vermesine çeşitli şekillerde baskı grupları oluşturarak engel olmaya çalışmalıyız.– Doğal kaynaklarımızı korumalı ve bilinçli tüketmeliyiz. Örneğin toprakların erozyon ile aşınmaması için gerekli önlemleri almalı, suyu boşa akıtmamalıyız.

  – Çöpleri her zaman çöp kutusuna atmalı, yetkililerce o çöpler kontrollü olarak toplanmalı, gerektiği şekilde yok edilmeli ve geri dönüştürülmelidir.

  – Hava, toprak, ve suyu iyi korunmalı, onların kirlenmesini önleyici tedbirleri almalı ve uygulamalıyız. Atık yağların toprağa ve suya dökmemeli, ısınma için kömür gibi yakıtlar kullanmamalı, zorunlu hallerde motorlu taşıtları kullanmalıyız.

  – Çevre konusunda bilinçlenmeli, yakınlarımızın da duyarlı olması için çaba sarfetmeliyiz.

Kızılderililer için topraklarını satmak niçin bu kadar zor?

 • Cevap: Çünkü bu topraklar onlar için kutsaldır. Derelerin ve ırmakların suyu, onlar için yalnızca akıp giden su değildir: Atalarının kanıdır aynı zamanda. Bu toprakları satarlarsa bu suların ve toprakların kutsal olduğunu çocuklarına öğretmeleri gerekecek. Onlar, dereleri ve ırmakları, kardeşleri gibi sevdikleri için doğanın alınıp satılıp bir şey bir eşya olmadığına inandıkları için satmamaktadırlar.

Kızılderililere göre beyaz adamla aralarındaki farklılıklar nelerdir?

 • Cevap: Beyaz adam her şeyi satabilir. Beyaz adam öldüğünde yaşadığı topraklardan göçer bu toprakları unutur oysaki kızılderililer öldükten sonra da aynı topraklarda yaşarlar.Onlar için en önemli şey kendilerinin de ait olduğu toprak anadır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 177 Cevabı

Kızılderililer havayı nasıl betimliyor?

 • Cevap: Kızılderililere göre ağaçlar, hayvanlar ve insanlar aynı havayı solur. Beyaz adam için bunun da önemi yoktur. Ancak beyaz adama bu toprakları satacak olurlarsa havanın temizliğine önem vermeyi de öğretmeleri gerekecek.

Kızılderililer toprak satma koşulu olarak beyaz adamdan ne istiyor?

 • Cevap: Beyaz adamın, bu topraklar üstünde yaşayan tüm canlılara saygı göstermesi koşuluyla.

Kızılderili şef “Toprak insana değil, insan toprağa aittir.” sözleriyle ne demek istemiştir?

 • Cevap: Çünkü Kızılderililer topraktan geldiklerine ve toprağın kutsal olduğuna inanmaktadır. Oysa beyaz adam için toprak alınıp satılabilen, kirletilen, kendi çıkarı için kullandığı bir şeyden başka bir şey değildir.

Kızılderili şefin o tarihte yaptığı hangi uyarılar günümüzde gerçekleşmiştir?

 • Cevap: Toprağın kirletilmesi
 • Canlıların yok edilmesi
 • Ormanların yok edilmesi
 • Nehirlerin suların kirletilmesi

Mektuba göre çevreyi korumak için insanlara düşen görevler nelerdir? Diğer insanlarda Kızılderililer gibi düşünseydi bugün dünyadaki hangi sorunlar yaşanmazdı?

 • Cevap: Dünya daha yaşanılacak bir yer olurdu. Bugünkü gibi para hırsı yüzünden dünya yok olmaya doğru gitmezdi. Aşağıdaki sorunlar olmazdı.
 • Toprağın kirletilmesi
 • Canlıların yok edilmesi
 • Ormanların yok edilmesi
 • Nehirlerin suların kirletilmesi

Yukarıdaki atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

Yeryüzüne iyi muamele et! O bize atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık.
Kızılderili Atasözü

 • Cevap: Biz yaşarken yarını düşünmeden yaşarız. Bu yüzden de bu dünyada en önemli şey kendi isteklerimiz bencilce düşüncelerimizdir. Oysaki bu dünya sadece bizim değildir. Gelecek kuşaklarındır da. Bu yüzden biz doğayı korumalı yarınki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız. Çünkü ancak böyle yaparsak dünya daha yaşanabilir bir yer haline dönüşebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir