7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 156

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Öğrenci burada öğretmeni gözlemeyi iyi bilmelidir. Öğretmenin çok önemli konuları nasıl anlattığını bilmek ve anlatılan konunun ne derecede önemli olduğunu anlamak durumundadır. Her konu ana ve yan fikirlerden oluşur. Konunun ana fikri olduğu gibi onu anlatanın da konuya kattığı fikirle vardır. Öğrenci bunlara dikkat etmeli özellikle konunun ana fikrini anlamaya çalışmalıdır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

 

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Katılımcı Demokrasi Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 6. Ünite Yaşayan Demokrasi Sayfa 155, 156, 157 Katılımcı Demokrasi Etkinlik Soruları ve Cevapları

Katılımcı Demokrasi

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 155 Cevabı

Bir toplumdaki bireyler yöneticilerin karar almalarında nasıl etkili olabilir?

 • Cevap: Bireyler yöneticilere isteklerini etkili şekilde iletirlerse istediklerini elde etme imkanı bulurlar. Bunun yanında yöneticileri denetlerlerse bilinçli olurlarsa yönetici kesimin kendileri aleyhinde alacakları kararlara karşı önlem almış olurlar.

Belediye başkanı halkın asansör isteğini nasıl karşılaşmıştır?

 • Cevap: Seçim çalışmalarında mahalle sakinlerinin benden istediği tek şey bu duruma çözüm bulmamdı. Biz de asansör uygulamasını başlattık. Özellikle vatandaşlar mahalle dışında kurulan pazar yerine gidip gelirken zorluk çekiyordu. Ellerinde ağır pazar poşetlerle merdivenleri dinlene dinlene çıkıyorlardı.” diyerek vatandaşın isteğine kayıtsız kalmamış ve halkın isteğini yerine getirmiştir.

Halkın belediye veya başka kurumlardan istekleri yöneticilerin karar alma sürecini nasıl etkiler?

 • Cevap: Halk yöneticilere isteklerini etkili şekilde iletirlerse istediklerini elde etme imkanı bulur. Bunun yanında yöneticileri denetlerlerse bilinçli olursa yönetici kesimin kendileri aleyhinde alacakları kararlara karşı önlem almış olurlar.

Halkın alt geçit isteğini belediye nasıl karşılamıştır?

 • Cevap: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, çoğunluğun talebi üzerine üstgeçit yerine, altgeçit inşa
  edileceğini açıklamıştır.

Belediye veya diğer yöneticilerin kararları üzerinde halkın isteğinin etkili olması nasıl değerlendirilebilir?

 • Cevap: Belediye veya diğer yöneticileri halk seçer. Halk eğer memnun kalmazsa bir dahaki seçimlerde aynı yöneticileri seçmez. Bu yüzden yöneticiler halkın isteklerini yerine getirmelidirler.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 156 Cevabı

Sigara yasağının genişletilmesinde siyasi partilerin rolü ne olmuştur?

 • Cevap: Sağlık Bakanlığı hem sigara ile mücadele etmiş hem de hastaların durumu ile yakından ilgilenmiştir. Bu da diğer siyasi partilerle beraber alınan kararların halkın sağlığı açısından faydalı olduğu sonucunu ortaya koyar.

Sigara yasağının genişletilmesinin çocuklar için faydaları nelerdir?

 • Cevap: Sigara yasağı uygulanmaya başlandıktan sonra çocuklarda görülen solunum yolu rahatsızlıklarının %13,8 oranında azaldığını gösteriyor. Sadece bu istatistik bile çocukların sağlığı açısından ne kadar faydalı bir karar olduğunu gösterir. Çocukların sigaraya başlamaları engellenmiş, sağlıklarında görülecek her türlü olumsuzluğun da önüne geçilmiş olmaktadır.

Teknelerin eylem yapmasında sivil toplum kuruluşlarının etkisi ne olmuştur?

 • Cevap: 4 saat süren eylem sırasında tanker ve gemilerin geçişine izin verilmemiştir. Bu da sivil toplum kuruluşlarının bazen yaptıkları eylemlerle alınan kararları değiştirme gücünün olduğunu bizlere göstermektedir.

Teknelerin yaptığı bu eylem nasıl bir sonuç doğurabilir?

 • Cevap: Tanker ve gemilerin geçişine izin verilmemesini sağlayabilirler.

Urla-İzmir arasındaki belde otobüslerine halkın gösterdiği tepki ne olmuştur?

 • Cevap: İzmir’in Urla ilçesinde 1 Kasım tarihinden itibaren kaldırılan Urla-Üçkuluyar arasındaki
  belediye otobüs seferleri halkın tepkisi nedeniyle tekrar konulmuştur. Halk demokratik hakkını kullanarak protesto gösterileri düzenlemiştir.

Yaşadığınız yerde belediye istemediğiniz bir karar alırsa neler yapabilirsiniz?

 • Cevap: Yasalar çerçevesinde tepkimizi ortaya koyabiliriz. Yürüyüşler düzenleyebilir, broşürler hazırlayabiliriz.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 157 Cevabı

Bu mitinge katılanlar konuşmalar karşısında neler hissetmiş olabilir?

 • Cevap: Öncelikle bağımsızlık duyguları kabarmış olabilir. Duygulanmışlardır. Konuşmalardan etkilenerek vatan bilinçleri artmış olabilir.

Bu mitingin Millî Mücadele’ye etkisi neler olmuş olabilir?

 • Cevap: Halkın milli mücadeleye destek vermesi sağlamıştır. Bunun yanında halkın işgalcilere karşı daha fazla birlik ve beraberlik içinde olmasını sağlamıştır.

Siz bu mitinge katılan bir konuşmacı olsaydınız neler söylemek isterdiniz?

 • Cevap: Halkımızın bu zor günlerden ancak birlik ve beraberlik içinde davranırsa kurtulabileceğini söylerdim. Halkın sağduyulu davranmasını işgalcilere karşı tek yürek halinde davranmalarını tembihlerdim.

Kamuoyunun oluşmasında gazete, radyo ve televizyon gibi basın araçlarının rolü nedir?

 • Cevap: Kamuoyunu oluşturan kişisel kanaatlerin biçimlenmesinde (kamuoyunun oluşmasında) çeşitli psikolojik ve sosyolojik etkilerin rol oynadığı görülür. Kamuoyunun oluşmasında gazete, radyo ve televizyon gibi basın araçları çok geniş kitlelere ulaşmaları açısından önemli role sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir