5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 79

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler çalışma kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Kitaptaki hemen hemen bütün sorularının cevapları siz kıymetli öğrencilerimiz için eokul sitesi tarafından özgün bir şekilde hazırlandı. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Özellikle Türkçe ders konularında ki anlatımların zıtlık ve yakınlık durumları karşılaştırılarak aralarında mukayese yapılması gerekiyor. Baktığımızda her ne kadar Türkçe konuları birbirinden bağımsız gibi görünmüş olsa da aslında tam anlamı ile birbirinden bağımsız olmadıklarını da söyleyebiliriz.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 5. Ünite Gerçekleşen Düşler Sayfa 79 Atatürk’ün Gösterdiği Yol Etkinlik Soruları ve Cevapları

Atatürk’ün Gösterdiği Yol

A. Aşağıda Atatürk’ün bilim ve teknoloji anlayışını yansıtan düşünceleri verilmiştir. Bu düşünceleri okuyarak soruları cevaplayınız. 

Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fennin yaşadığımız her daki­kadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemelerini zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün, aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.

1) Atatürk, yukarıdaki sözüyle bilim ve teknolojinin hangi unsurlarını vurgulamıştır?

İlim ve fen için her zaman ilerici ve araştırmacı yeniliğe açık bir yapının olması gerektiğini savunur.

2) Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önem nasıl yorumlanabilir?

Atatürk uygarlığın ancak bilimle fenle çalışmayla gerçekleşeceğini savunur. 


B. Atatürk’ün bilim ve teknolojiye verdiği önemi gösteren bir sözünü ve bir uygulamasının fotoğra­fını bulunuz. Sözünü aşağıya yazıp fotoğrafını ilgili alana yapıştırınız.

  • Atatürk’ün bu sözünü alma nedenim: Hayatta en hakiki mürşit ilimdir. 
  • Atatürk’ün bu uygulamasını seçme nedenim: Hayatta en gerçekçi şey ilimin ta kendisi olduğu için.

“5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 79” için 5 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir