5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 49

Değerli öğrencilerimiz 5. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler çalışma kitabının bütün sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Kitaptaki hemen hemen bütün sorularının cevapları siz kıymetli öğrencilerimiz için eokul sitesi tarafından özgün bir şekilde hazırlandı. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Doğru bir çalışma planı yapmalıyım: İyi bir sonuç alabilmek için doğru bir çalışma planı hazırlamalı ve bu çalışma planına mutlaka riayet etmeliyiz. Bunu da günlük 2 saat veya iki günde bir 2-3 saatlik çalışma veya üç günde bir 3 saat çalışma planı yapabilir ve buna uyabilirsiniz. Elbette esneklik olacaktır fakat bilgilerin unutulmasını engellemek için bir konuyu öğrendikten ve bir miktar soru çözdükten sonra diğer konuyu öğrenmek konular arasında bağ kurmanızı sağlayacak ve öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 3. Ünite Bölgemizi Tanıyalım Sayfa 49 Kültürümüzde Doğal Afetler Etkinlik Soruları ve Cevapları

Kültürümüzde Doğal Afetler

A. Geçmişten günümüze doğal afetler sonucu birçok insan hayatını kaybetmiş, yaralanmış, evsiz kalmk, yaşadığı yerleri terk etmiştir. Doğal afetler çok büyük acılara yol açtığı için edebiyatımızın söz­lü ve fazılı unsurlarında bu acılar, feryatlar ifade edilmiştir. İbrahim Şimşeğin depremle ilgili düşünce­lerini ifade ettiği şiirini okuyunuz. Şiirle ilgili soruların cevaplarını noktalı yerlere yazınız.

DEPREM ŞİİRİ

Gürültü kopar uzaktan,

Sular fışkırır topraktan,

insanlar yolu bulamaz,

Oluşan bir karanlıktan…

Şiirde depremin hangi unsurlarından söz edilmiştir?

YIKICI, KORKUTUCU ÖZELLİĞİNDEN

Şairin depremle ilgili duygu ve düşünceleri nedir?

DEPREMİN YARATTIĞI KORKU DUYGUSUNDAN BAHSEDER. İNSANLARIN DEPREM SIRASINDAKİ ÇARESİZLİĞİNDEN BAHSEDER.


B. Yaşadığınız bölgede sıkça görülen bir doğal afetle ilgili destan, şiir, hikâye, ne, türkü ve manilerden bir örnek bularak aşağıya yazınız.

SAMSUN BÖLGESİNDEKİ ŞU TÜRKÜ SEL OLAYINI İŞLER.

ÇARŞAMBAYI SEL ALDI

BİR YAR SEVDİM EL ALDI

TÜRKÜSÜ ÖNEMLİDİR.


C. Yaptığınız çalışmadan yola çıkarak doğal afetin toplum hayatı üzerindeki etkilerini örneklerle aşa­ğıya yazınız.

Doğal afetler öncelikle toplumun birbirine zor zamanlarda yardım etme duygularını geliştirir. Yardıma muhtaçlara el açmanın önemi görülür. Birlik ve beraberlik zamanlarının önemi anlaşılır. Bunun yanında herkesin daha iyi bilinçlenmesi gerektiği anlaşılır. 

5.Sınıf Berkay Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 49.Sayfa Cevapları 

“5. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 49” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir