4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82

Değerli öğrencilerimiz 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Çoğu öğrencinin başına gelen istem dışı durumlardan birisi de derse oturdukları vakit tam anlamı ile kendisini veremeyerek çabuk dikkat sorunları yaşıyor olmalarıdır. Böyle bir durumda doğal olarak bireyler derse yoğun bir odaklanma içerisine girememekle beraber son derece sıkıntılı anlardan da geçmiş olacaktır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf  İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Kurallar Sayfa 82, 83 Kurallara Uyarım Konusu Etkinlik Soruları ve Cevapları  

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 82 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Aşağıdaki resmi inceleyiniz. Resimde gördüğünüz sorunu anlatınız.

  • Cevap: Ulvi kütüphaneden kitap almıştır ama kitapları zamanında teslim etmemiştir. Bu da yanlış bir davranıştır.

ETKİNLİK

Aşağıdaki sıralı resimleri inceleyiniz. Yaşanan sorunu ve sorunun çözümü için izlenen yolu açıklayınız.

  • Cevap: Çocuklar yolun üzerinden yürümektedirler. Oysaki yaya kaldırımından yürümeleri gerekmektedir. Ne yazık ki bilinçsiz sürücüler yaya geçidine araç koydukları için çocuklar yoldan yürümek zorunda kalmışlardır. Bu sorunu anne polise telefon açıp şikayette bulunarak çözmüştür.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Aşağıdaki durumlarda kuralların uygulanması için neler yapılabileceğini yazınız.

1. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu bir müzede arkadaşınızın fotoğraf çektiğini gördünüz.

  • Cevap:  Hemen arkadaşımı uyarırdım. Çünkü yaptığı yanlış bir davranıştır.

2. Parkta arkadaşlarınızın çöplerini yere attığını gördünüz.

  • Cevap: Arkadaşımı uyarırdım. O çöpü almasını isterdim. Çünkü parkları kirletemeyiz. Buna hakkımız olmadığını anlatırdım.

3. Arkadaşlarınızın okul merdivenlerinden iniş çıkış yönlerine dikkat etmediğini gördünüz.

  • Cevap: Arkadaşlarımı uyarırım. Çünkü bu şekilde davranmaya devam ederlerse kendilerine zarar verebilecek bir davranış yapabilirler.

4. Sınıf başkanlığı seçiminde oy kullanmak istemeyen bir arkadaşınızı fark ettiniz.

  • Cevap: Onu hemen uyarırdım. Oy verme veya seçilme hakkını kullanmanın demokrasi için gerekli bir davranış olduğunu ona söyler ondan da bu hakkını kullanmasını isterdim.

5. Bir arkadaşınızın elini yıkadıktan sonra musluğu kapatmadığını gördünüz.

  • Cevap: Suyu boşa tüketmek israftır. Bizlerin de bunu yapmaya hakkımız yoktur. Bundan dolayı da arkadaşımı musluğu kapatması için uyarırdım.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

“Kurallara uymak ve uymayanları uyarmak yurttaşlık görevidir.” sözüyle ne anlatılmak istenmektedir? Yazınız.

  • Cevap: Toplum içinde yaşıyorsak bunun bazı kuralları da beraberinde getirdiği gerçeğini unutmamalıyız. Bize düşen ilk görev kurallara uymaktır. İkinci görev ise kurallara uymayanları uymaları konusunda uyarmaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir