4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 78

Değerli öğrencilerimiz 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Fakat Türkçe dersi nasıl çalışılır öğrendiğiniz takdirde artık derste zorluk çekmeden öğrenecek ve sorularda takılı kalmayacaksınız. Hem bireysel çalışma hem de ders ortamında dersi iyi kavrama Türkçe Dersini kısa süre içerisinde en iyi şekilde anlamanıza da yardımcı olacaktır. Türkçe dersinde konular işlenmeye başlanırken ilk öncellikle karmaşık konulardan değil basit konulardan yola çıkılması gerekmektedir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

4. Sınıf  İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Meb Yayınları 5. Ünite Kurallar Sayfa 78, 79 Kurallar ve Özgürlükler Konusu Etkinlik Soruları ve Cevapları  

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 78 Cevabı

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Mustafa Kemal Atatürk “Özgürlük, başkasına zararlı olmayacak her türlü kullanımda bulunmaktır. Kişisel özgürlüğe sınır olarak başkalarının özgürlük sınırı gösterilir. Bu sınır ancak yasa yoluyla saptanır ve belirtilir.” sözüyle neyin önemini vurgulamıştır? Arkadaşlarınız ile tartışınız.,

 • Cevap: Özgürlük ancak bir başkasının özgürlük alanına saygısızlık yapılmadığı müdahalede bulunulmadığı zaman bir anlam kazanabilir.

ETKİNLİK

Okulda okul yönetimi, öğretmenler ve diğer görevlilerin uyacağı kurallar yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu kuralların neler olduğunu ilgili kişilerle görüşme yaparak yazınız.

 • Cevap:

Okul yönetimi: Milli Eğitim Temel Kanunu

Öğretmenler: Okul yönetmeliği

Diğer görevliler: Okul yönetmeliği

Öğrencilerin de uyacağı kurallar vardır. Yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş olan bu kurallara örnekler veriniz.

 • Cevap: Mesela sınıfı kirletmemek, okul malına zarar vermemek, ders zili çalmadan okulda olmak

Kuralların ortadan kalkması hak ve özgürlüklerimizi nasıl etkiler? Açıklayınız.

 • Cevap: Kurallar olmazsa haklarımızı savunacak kurum veya kişiler de olmamış olur. Bu durumda özgür davranamayız. Haklarımızı korumak adına yasalar ve kuralların olmasını isteriz.

4. Sınıf Meb Yayınları İlkokul İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 79 Cevabı

Trafik kurallarına uymayan bir sürücü ne tür yaptırımlarla karşılaşabilir? Trafik kurallarına uymak hangi hak ve özgürlüklerimizin korunmasını sağlar

 • Cevap: Trafik kanununda ne yazıyorsa yapmış olduğu suçun karşısında yazılı olarak belirtilmiş cezaya çarptırılır. Ama uyarsa yolculuk hakkından tutun da her hakkımızı daha rahat kullanabilmek mümkün olacaktır.

DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

“Evet” ya da “Hayır” kutucuklarından uygun olanı işaretleyerek seçiminizin nedenini açıklayınız.

 • Cevap:

1. Kurallar hak ve özgürlüklerimizin korunmasını sağlar. EVET.

Çünkü:  Evet korur. Çünkü bu sayede hiç bir güç bizlerin hak ve özgürlüğünün alınmasını gerçekleştiremez.

2. Kurallar hak ve özgürlüklerimizi sınırlandırır. HAYIR.

Çünkü: Hayır sınırlandırmaz aksine korur.

“4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 78” için 7 yorum

 1. Çokkkkkkk teşekkür ederim. Cevaplar çok iyi ! Oleyyyyyyy
  😊😊😊😊😊😊😊😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😊😊😊😊😊😊😊😊
  Çok beğendim çok güzel bir site özellikle cevaplar

  1. Hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrr bu kadar çok şey ifade etmez ve bir o kadarı fazla para kazanmak istiyoruz diye düşünüyorum çok daha iyi anlıyorum onu bir kez bile bu yıl içinde yüzde ne için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir