Whatsapp'ta yenilikler

Whatsapp’ta günden güne yeni bir adım gelmeye dursun. İşte o yeniliklerden biri…

Dünya çağında kullanılan sosyal uygulamalardan biri olan Mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApptan bir yenilik daha geldi. Whatsapp, kullanıcılarına güvenlik hizmeti sunuyor. Artık WhatsApp mesajlarınız daha güvenli.. Mesajlarınızı dilediğiniz gibi güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Çünkü mesajlara şifreleme sistemi getirildi. 

Hazırlanan uygulama ilk kez WhatsApp’ın Android uygulamasında kullanılabilecek. Mesajı ileten ve alan kişiler haricinde kimse mesaj metninin aslına erişemeyecek. Bu sayede WhatsApp uygulaması kullanılarak iletilen mesajların bilgisayar hackerlerinin eline geçmesi veya güvenlik güçlerinin ulaşmasının önüne geçilecek. 

Söz konusu mesajlarının şifrelenmesi sistemi, Open Whisper Systems adlı bir güvenlik şirketi aracılığıyla geliştirildi. Firmanın geliştirdiği TextSecure adlı sistem sayesinde mesajlar artık güvenli bir şekilde saklanacak. 

WhatsApp’ın kullanıcılarına sunduğu bu yenilik bazı istihbarat ve emniyet güçlerinin sıcak bakmayacağı bir durum. Çünkü bu sayede suçluların ve suça meyilli kişilerin kimler olduğunun saptanması zorlaşacak. 

600 milyon kişi tarafından kullanılan WhatsApp uygulaması daha uzun yıllar popülerliğini koruyacak gibi. 

Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook, WhatsApp’ı 22 milyar dolar karşısında bünyesine katmıştı.  Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletlerine bağlı rekabet kurumunun da satışı onaylamasıyla  devir kesinleşmişti.