Kurye Kılığındaki Dolandırıcılara Dikkat

Dolandırıcılar, kurbanlarını avlamak için yeni numaralar hazırladı. İşte haberin detayları;

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü vatandaşlara konuyla ilgili ikazlarda bulundu. Dolandırıcılar bu seferde Sefaköy'de kurbanlarını arıyor. İşte akıllara durgunluk veren dolandırıcılık hikayesi; Sefaköy’de geçtiğimiz günlerde kargo dağıtıcısı olduğunu söyleyen kişiler tüm evleri dolaşarak 4 TL ücretli ‘SGK’ zarfı satmış. Buna inanan semt sakinleri zarfları satın almış ancak bunun bir dolandırıcı oyunu olduğunu geç anlamış.

Dolandırıcılık vakası geçtiğimiz günlerde Sefaköy’de yaşandı. Olayın mağdurlarından olan G.C. şunları anlattı; ''Akşam işten döndüğümde evde Genel Sağlık Sigorta Bildirimi başlıklı bir zarf gördüm. Zarfın içinde eski kanunlardan oluşan bir kağıt vardı. Zarfın kimden geldiğini anneme sorduğumda kargo dağıtıcılarından birinin 4 TL ücret isteyerek karşılığında zarfı verdiğini anlattı.

Aynı olayın semtten bir çok kişinin başına gelmesiyle İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü harekete geçti. Olayla ilgili soruşturma da başlatıldı. Aynı zamanda İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü halkı bu tür olaylara karşı ikaz etti. Kurumdan şöyle bir açıklamada geldi;  “Kurumumuza ait bilgilendirme evrakları bu şekilde gönderilmez. Posta ücreti kurumumuza ait olmak üzere kurumla ilgili belgelerimizi PTT aracılığıyla vatandaşa iletmekteyiz. Vatandaşların bu tür dolandırıcıları inanmaması gerekir. Kurumumuzun böyle bir şekilde evrak göndermesi mümkün değildir. ”

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla