Kayıp Trilyon Davasında Son Nokta

Kayıp trilyon davasında son noktaya gelindi. İşte haberin detayı…

Geçmiş dönem Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, görevden ayrılmasının ardından görevi sırasında açılan kayıp trilyon davası kapsamında ifade vereceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise dediğini yaptı ve söz konusu davaya ilişkin bilgilerini savcılıkla paylaştı.

Konuyla ilgili açıklama ilk ağızdan yani Geçmiş dönem Cumhurbaşkanı Gül’ün resmi internet sitesinden geldi. Açıklama görev süresi dolan Gül’ün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bizzat başvurarak ifadesini verdiği yönündeydi. Olay yargıya intikal ettiğinde Gül, henüz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunuyordu. Cumhurbaşkanı olması münasebetiyle dokunulmazlığı olan Gül o dönemde konuya ilişkin ifade vermedi. Görev süresi dolunca da davanın neticelenmesi için ifadesini vereceğini açıklamıştı.

Başsavcılığın daveti üzerine Abdullah Gül gidip ifadesini verdi. Gül, ifadesinde şunlara değindi; ” Vaka gerçekleştiğinde Refah Partisi’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkanı Yardımcısıydım. Partinin maddi imkanlarıyla ve geliriyle ilgilenmiyordum. Bu konulara ilişkin yetkimde yoktu. Soruşturma kapsamındaki herkes ifadesini zamanında vermişti. Ben de görevimin getirdiği dokunulmazlıkların kalkmasının üzerine ifade vermek istedim.” dedi.

Ayrıca 11. Cumhurbaşkanı Gül konuşmasına şunları ekledi; ”O dönemde açılan soruşturma kapsamında herkesin ifadesine başvuruldu ve beraatlerine karar verildi. Konuyla ilişkili ifade vermeyen bir tek bendim. Bu üzerimde yüktü. Yasal görevlerimi yerine getirdim. İfademi verdiğim için çok memnunum” dedi.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla