İşte O Ailelere Ceza Geliyor

Diyarbakır’da yeni bir uygulamaya imza atıldı. Uygulama, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır Valiliği iş birliğiyle hazırlandı. Artık provokasyon eylemlerinde polise taş atan çocukların ebeveynlerine ceza kesilecek. İlk uygulama Diyarbakır’da başlayacak.

Çalışmayı başlatan Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ve Diyarbakır Valiliği amaçlarının şiddetten uzak çocukların yetişmesi, bu tehlikeli olayların ortasında çocuk görmek istememeleri ve vatandaşların güvenliği sağlamak olduğuna değindi. Bu sebeplerden dolayı çocukları eyleme katılan ve polis şiddet uygulayan ebeveynlere 189 TL ceza kesileceği belirtildi.

Uygulama 2 Kasım 2014 itibariyle yürürlüğe konuldu. Diyarbakır ili içerisinde yapılan eylemlere katılan çocukların ailelerine Kabahatler Kanunu uyarınca 189 TL ceza kesildi.

Uygulama ilk günlerde dahi etkisini gösterdi. Karar kesinleşir kesinleşmez eyleme katılan, molotof kokteyli atan, taş atan, kamu düzenini bozan, eylemcilere destek veren, kaldırım söken, yol kapatan, esnafa zarar veren 18 yaşın altındaki tüm çocukların ebeveynlerine 189 TL ceza kesildi.

HEDEF ÇOCUKLARI TEHLİKELİ ORTAMDAN UZAKLAŞTIRMAK 

Alınan kararlardan bir diğeri ise; 18 yaşından küçük kişilere benzin satan, lastik satan ve bu tarz şeyleri almalarına yardım eden kişileri kapsıyor. Maddede geçen eylemleri gerçekleştiren herkese de bir maddi yaptırım söz konusu…

Bu sayede gençlerin psikolojilerinin kaldıramayacağı olaylardan arındırılması, kamu düzeninin korunması ve halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla