Hitler'in Resmi Müzayadede

Almanya'nın Nürnberg kentinde düzenlenen müzayedede çok değişik bir eser açık artırmaya sunulacak. İşte haberin detayları…

Almanya'nın Nürnberg kentinde 22 Kasım günü gerçekleştirilecek müzayede de Adolf Hitler'in gençlik döneminde çizdiği bir sulu boya resmi açık artırmaya sunulacak. Bu önemli resme kimin en çok teklifi vereceği şimdiden merak konusu…

Açık artırma Almanya'nın Nürnberg kentindeki Satış, kentteki Weidler Müzayede Salonu'nda yapılacak. Müzayedenin gelirinin yüzde onluk bir kısmı hayır kurumlarına yardım amaçlı kullanılacak. Bu nedenle müzayedenin önemi bir kat daha artıyor. 

Müzayedeye ilişkin soruları yanıtlayan Kathrin Weidler, Hitler'in eserlerine ilginin yoğun olduğunu, dünyanın her yerinden istek yağdığını, en çok ta ABD, Japonya ve Asya'dan çok talep geldiğini anlattı. Hitler'in eserlerinin açık artırmaya çıktığı en son müzayede de pek müzayedecinin gelmediğini ekledi. 

Weidler, Hitler'in resimlerinin görselliğinin yanı sıra belgesel nitelik taşıdığını, o dönemin tarihine ışık tuttuğunu dile getirdi. 

Müzayedede açık artırmaya sunulacak eserin 25 Eylül 1916 tarihine ait el yazma faturasının dahi durduğu belirtildi. Weidler, eserin fiyatının sorulması üzerine 60 bin dolardan açık artırmanın başlanacağını söyledi. 
Salonlarında Hitler'e ait pek çok eseri açık artırmaya sunduklarına da değinen Weidler eserlerin kapanışının o zaman 6 bin ile 100 bin dolar arası fiyatlarla yapıldığı ekledi. 

Hitler'in gençlik yıllarında ressamlığa ilgi duyduğu, hatta o dönemde 2 bin kadar resim yaptığı ancak daha sonra maddi imkansızlıklardan dolayı ressamlıktan vazgeçtiği herkes tarafından bilinir.