Eşine Şiddet Uygulayanlara Yeni Bir Yaptırım Geliyor

Eşine şiddet uygulayanlara dur diyen bir yaptırım yolda. Artık eşine şiddet uygulayanların cezası 5 ay hapis…

Trabzon’da, 7 ay önce yaşanan bir olay adli yargıya intikal etmişti. Davada emsal bir karar verildi. Olay yedi ay önce eşlerin tartışması sonucunda  yaşanan darp vakasına açılan suç duyurusuyla başladı. M.Ç nin eşi kendisine “Basit yaralama, hakaret ve tehdit” davası açmıştı. Mahkemesi görüldü ve darp uygulayan eşe, 5 ay hapis cezası kesildi ancak bu ceza daha sonraya ertelendi.

Çiftin mahkemesi bugün Trabzon 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. İki tarafta mahkemede hazırdı. Sanık M.Ç ona yöneltilen hiç bir suçlamayı kabul etmedi. M.Ç, ” O benim resmi nikahlı eşimdir. İsteyerek ona zarar vermem. Kendisine de hiç bir hakaretim veya şiddetim olmadı. Kendisiyle de barıştık ve mutlu bir beraberlik içindeyiz” şeklinde bir savunma yaptı.

Müşteki G.Ç’nin ise mahkemedeki ifadesi ise şöyleydi; ” eşimle tartıştığımız doğrudur. Tartışma esnasında bana şiddet kullandı. Ancak bana karşı bir tehdidi olmadı. Bu nedenle eşimden şikayetçi değilim. Kendisinden bir maddi tazminat beklentim yok” dedi.

Hakim iki tarafı da dinleyerek bir sonuca vardı. Sonuç olarak sanık kocaya eşi G.Ç’yi “kasten yaralama” suçundan 5 ay hapis cezası kesti. Ancak bu cezayı daha sonraya erteledi. Mahkeme başkanı, davayı şöyle sonuçlandırdı; sanık hakaret ve tehdit suçundan yargılandı ancak daha sonra pişmanlığını dile getirdiği için dava serbest bırakılması yönünde neticelendirildi.