8. Sınıf Top İnkilap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 192

Sevgili öğrencilerimiz 8. Sınıf Tuna yayınları İnkilap Tarihi Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Ana dilde düşünme bunu konuşulmak istenen yabancı dile çevirme stratejisini kullanan kişiler konuşmalarına başladıklarında uzun karışık anlamsız söz dizinleri kullanırlar. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Dikkatinizi dağıtan elektronik cihazlardan uzak durun. Ders çalışmanızı rahatlıkla engelleye bilecek olan sosyal medya Facebook, Twitter, instagram ya da whatsapp, viber, telegram gibi uygulamalardan uzak durmaya çalışın mümkünse telefonunuzu ve bilgisayarınızı kapatın.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 192 Cevabı 

Bir ülkenin jeopolitik önemi daha çok hangi özellikleriyle ilgilidir? Araştırınız.

  • Cevap: Bir ülkenin jeopolitik önemi dünya üzerindeki yeriyle ilgili olarak iklim şartları, bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri haricinde yer altı ve yer üstü kaynaklarına bağlıdır. Politika, bir ülkenin milli ve doğal kaynaklarıyla ilgili olarak ekonomik olarak ülkelerin konumundan güç almaktadır.Ülkenin jeopolitik konumu, yer altı ve yer üstü kaynaklarının çeşitliliğine ve zenginliğine, ülkelerin coğrafik olarak deniz ve kararlar üzerindeki toprak parçalarına, ülkelerin kıtalar arasındaki konumuna göre değişmektedir. Bu bakımdan doğrudan bu verilerle ilgili olarak jeopolitik konum önem kazanmaktadır. Ülkemizin de jeopolitik konumu bu bakımdan oldukça değerli bir konumdadır.

Türkiye’nin jeopolitik önemi ile ilgili araştırma yapınız.

  • Cevap: Türkiye, Kuzey Yarım Küre’de bulunan bir ülkedir. Türkiye ılıman iklim kuşağında bulunmaktadır.Üç tarafı denizlerle çevrilidir. Asya ve Avrupa kıtalarının en yakın olduğu yerde bulunmakta ve bir iç deniz ile iki kıtayı birbirine bağlayan boğazlara sahip olarak bulunmaktadır.Türkiye’nin jeopolitik olarak enerji kaynaklarının transfer bölgesinde bulunması, kıtaların birbirine en yakın yerde olması, deniz yollarının üzerinde bulunması, kara özelliklerinin kıta özellikleri göstermesi gibi durumlar jeopolitik olarak ülkemizi önemli kılmaktadır. Özellikle doğu ile batı, Asya ile Avrupa arasında bir geçiş noktasında bulunması Türkiye’yi enerji köprüsü haline getirmekte ve sevkiyat sayesinde ekonomik gücünü perçinlemektedir.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir