8. Sınıf Top İnkilap Tarihi Ders Kitabı Cevapları Sayfa 148

Sevgili öğrencilerimiz 8. Sınıf Tuna yayınları İnkilap Tarihi Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Ana dilde düşünme bunu konuşulmak istenen yabancı dile çevirme stratejisini kullanan kişiler konuşmalarına başladıklarında uzun karışık anlamsız söz dizinleri kullanırlar. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Etkili ve verimli çalışmanın en önemli öğelerinden biri çalışılacak ortamın düzenlenmesidir.Çalışma ortamı öğrenciyi derse güdüleyici nitelikte olmalıdır. Bir başka anlatımla öğrenci çalıştığı ortamdan zevk almalıdır. O ortamda bulunmak onu rahatsız etmemelidir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı 2017 – 2018 Yeni Müfredat

8. Sınıf Top Yayınları İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Sayfa 148 Cevabı 

Bir milletin tümünün, kendi topraklarında dıştan hiçbir müdahale ve sınırlama olmaksızın hür ve bağımsız yaşaması ve çalışması lazımdır. Devlet, gerek kişilerin hürriyetini sağlamak için millet üzerinde bir nüfuza ve gerek millet ve memleketin bağımsızlığını koruyabilmek için kendine özgü bir nüfuz ve kuvvete sahip olmalıdır.”

Atatürk’e göre siyasi gücün sahibi olan devlet, bu gücü hangi amaçlar için kullanmalıdır?

  • Cevap: Devlet siyaset sahnesindeki milletin aksidir.Yani siyaset bir ayna ise millet ve devlet birbirlerinin bu aynadaki görüntüsü gibi olmalıdır ve öyledir. Bu prensipten hareketle Atatürk’e göre siyasi gücün sahibi olan devletin bu siyasi gücü üstünlük kurma ve tahakküm oluşturma dışında milleti için sosyal adalet için kullanmalıdır.Siyasi güç ancak sosyal adaletin sağlanması için kullanılırsa siyasi güç olma anlamının hakkını verir. siyasi güç ezici ve üstünlük kuran bir güç olmamalıdır. Siyasi gücün de güç kaynağı millettir. Millete rağmen herhangi bir girişim ya da tahakküm söz konusu olmamalıdır. Siyasi gücün amacı ekonomik güç oluşturmak, sosyal adalet sağlamak, kültür değerlerinin ortaya çıkarılması alanında kullanılmalıdır.

 

Yazılı Soruları ve Cevapları İçin Tıkla

Bütün Ders ve Çalışma Kitabı Cevapları İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir