8. Sınıf Öğün Matematik Ders Kitabı Sayfa 276

Değerli öğrencilerimiz 8. Sınıf Öğün yayınları Matematik Ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Sınav dönemi maalesef stresin öğrencilerde tavan yaptığı bir dönem. Birde buna aile baskısı katılınca tam bir ders çalışmama durumu ortaya çıkıyor. Bu durum en tehlikelisi çünkü burada öğrenci kendisinden daha çok çevresinde ki kişilerin, ailesinin ne diyeceğini düşünüyor. Çözüm ise basit. Biraz oturup bazı sorulara cevap aramak ve bunu bilinç altınıza oturtmak yeterli olacaktır. Örneğin kim için ve neden okuduğunuzu cevaplayın. Bu sorulara cevabınız “kendim ve kendi geleceğim” için ise çevrenizdeki kişileri neden kendinizden daha fazla düşünüyorsunuz? Bu durum çok daha uzun bir konu olduğu için talebiniz olursa başka bir yazıya erteliyorum.

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı 5. Ünite Geometrik Cisimler Sayfa 276 Dik Dairesel Silindirin Hacmi Etkinlik Cevapları

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 276 Cevabı

Silindirin Hacmi Etkinlik

Araç ve Gereçler
• 8 tane madeni 1 TL
• cetvel

Madeni paralarımızı üst üste koyarak dik dairesel silindir modeli oluşturalım.

Silindir modelimizin hacmi nasıl bulunabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

Dik dairesel silindirin yarıçapı ve yüksekliğini cetvelle ölçerek bulalım.

Silindirin taban alanını bulunuz (r = 3 alınız.).
Dik dairesel silindirin, tabanı daire olan bir prizma türü olduğunu biliyoruz. Buna göre dik prizmaların hacim bağıntısını dikkate alarak dik dairesel silindir modelimizin hacmini hesaplayalım. 

Hesaplama yaparken nasıl bir bağıntı kullandığımızı açıklayalım.