8. Sınıf Öğün Matematik Ders Kitabı Sayfa 263

Değerli öğrencilerimiz 8. Sınıf Öğün yayınları Matematik Ders kitabının tamamı sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Eğitim bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve amaçlı olarak istenen değişiklikleri meydana getirme sürecidir. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Tıpkı burada olduğu gibi bizde öğrencilerin ve ailelerinin hayatında önemli bir yere sahip olan bu sınavları kazanmanın yolu ya da başarısının sırrı, sınavların taktiğini, tekniğini ve stratejilerini bilmekten geçtiğine inanıyoruz. Evet öğrenciler… (İLKÖĞRETİM, LİSE VE YÜKSEK ÖĞRETİM)Derslere nasıl çalışılır, bir dersten nasıl verim alınır?

Okul dönemi boyunca tüm derslerinizde işinize yarayacak ders kitabı cevaplarını yanıtlamayı sürdürüyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

8. Sınıf Öğün Yayınları Matematik Ders Kitabı Sayfa 263 Cevabı

1- Aşağıdaki noktalı yerleri tamamlayınız.

Dik dairesel silindirde;
Tabanların merkezlerini birleştiren doğru parçasına eksen denir.
Tabanların karşılıklı noktalarını birleştiren ve eksene paralel olan doğru parçalarına ana doğru denir.
Eksen, ana doğru ve yükseklik oluşturan doğru parçalarının uzunlukları birbirine eşittir.

2- Yanda verilen dik dairesel silindirin temel elemanlarını şekil üzerinde gösteriniz.

3- Yanda açınımı verilen dik dairesel silindiri çiziniz.

4- Yarıçapı 2 cm ve yüksekliği 5 cm olan dik dairesel silindirin açınımını çiziniz (r = 3 alınız.).

2πr = 2 . 3 . 2 = 12 
12 -> Kenar uzunluğu 
h = 5 -> Yükseklik 

5- Yan yüzünü oluşturan dikdörtgensel bölgenin kenar uzunlukları 12 cm ve 6 cm olan kaç farklı dik dairesel silindir oluşturulur? Bu dik dairesel silindirleri ve açınımlarını çiziniz (r = 3 alınız.).