7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 64

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır.  Bol kitap ve gazete okuyarak kelime haznesini güçlendirmek ve kelimelerin cümle içinde kullanımlarını öğrenmek kuşkusuz bu noktada en güzel çalışmalardan biridir. Kelime haznesinin güçlü olması kişinin hızlı düşünme gücünü arttıracak, bunun yanında sağlam ve etkili düşünmesini de sağlayacaktır. Bunun için anlamı bilinmeyen kelimelerle karşılaşıldığında o kelimeyi hemen sözlükten araştırmak, imla kılavuzundan kelimenin kullanımına bakmak da önemli bir öğrenme yoludur.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 64 Osmanlı’da Yenilik Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Osmanlı’da Yenilik

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 64 Cevabı

Osmanlı Devleti devamlılığını sağlamak ve kendini yenilemek için çeşitli dönemlerde ıslahat hareketlerine girişmiştir. Aşağıda dört temel dönem hakkında sizlerden bilgi istenmektedir. Bu dönemlerde ne gibi değişimler ve gelişmeler yaşandığını araştırarak elde ettiğiniz bilgileri ilgili kutuların içine yazınız.

Lale Devri

  • Cevap: Lale devri döneminde padişah, savaşsızlık kararı almıştır. 1718-1730 yılları arasında yaşanan bu dönemde, Avrupa’nın her anlamda Osmanlı Devleti’nin çok önüne geçtiği padişah tarafından kabul edilmiş ve savaşlardan uzak durularak eğitim, bilim, sanat, kültür gibi alanlarda gelişme kaydedilmesi hedeflenmiştir. Ancak yeniliklerin sadece saray içerisinde kalması ve halka yansımaması nedeniyle Patrona Halil İsyanı çıkmış, Lale Devri son bulmuştur.

II. Osman (Genç Osman) Dönemi

  • Cevap: Genç Osman, askeri anlamda düzenlemeler yapmak istemiştir. Özellikle Yeniçeri ocağını kapatmak istemesi, orduya bahşiş vermeyi reddetmesi gibi sebeplerden dolayı askerlerin büyük tepkisini çekmiş, yeniçeri askerleri tarafından zindanlarda katledilmiştir.

III. Selim Dönemi

  • Cevap:  Yeniçeri ocağını kaldırmak üzere çalışmalar yaparak Avrupa ülkelerini incelemiştir. Özellikle Rus harbi döneminde Prusya bölgesinde askerlere nasıl eğitim verildiğini izleyen III. Selim, Nizam-ı Cedid ordusunu kurmuş ve yeniçerilerin büyük tepkisini toplamıştır. Bunun yanı sıra halkın eğitilmesi konusunda da pek çok çalışma yürütmüştür. Alemdar Mustafa Paşa olayları sırasında, 1808 yılında öldürülmüştür.

II. Mahmut Dönemi

  • Cevap: Diğer padişahlar gibi inkilâplara büyük önem vermiş olan II. Mahmut, uzun yıllar üzerinde çalışılan durumu gerçekleştirerek yeniçeri ocağını kaldırmayı başarmıştır. Ruslar ile mücadeleler sonucunda başarısız olunarak pek çok toprak kaybetmiştir. Ölümü sonrasında, tanzimat dönemi başlamıştır.

 

“7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 64” için bir yorum

  1. 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabında 61. Sayfada olduğu gibi bir çok sayfada cevaplar yarım bırakılmış, sayfada bir kaç tane bölüm olmasına rağmen içlerinden sadece bir tanesinin cevabı yazılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir