7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 55

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Kimi öğrenciler “nasıl olsa Türkçe biliyorum; çalışmasam da olur!” gibi yanlış bir düşünceye kapılıp bu derse fazla ağırlık vermezler. Oysa Türkçe dersine özel bir önem gösterilmelidir. Nitekim Türkçe’nin iyi öğrenilmesi sınav açısından olduğu kadar hayatın geneli açısından da çok hassas bir önem taşımaktadır. Çünkü ana dilimizi güzel konuşmaya ve yazmaya yalnızca sınavlarda değil, yaşgülın her sahasında ihtiyaç duyarız. Ana dilini iyi bilmeyen kişinin düşünce ufku dar olacak, bu da yeterince üretememesine yol açacaktır. Oysa hedefe giden yolda ilerleyen kişinin düşünce kapasitesini olabildiğince geliştirmeye ihtiyacı vardır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 55 Hoşgörü ve Adaletin Devleti Osmanlı Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Hoşgörü ve Adaletin Devleti Osmanlı

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 55 Cevabı

Osmanlı Devleti’nin bir hoşgörü ve adalet ülkesi olduğu sadece Türkler tarafından değil, bizzat Osmanlı Devleti zamanında ülkeyi ziyaret eden yabancılar tarafından da tescillenmiştir. Aşağıda farklı zamanlarda Osmanlı Devleti’ni ziyaret eden yabancıların anıları yer almaktadır. Bu kişilerin anılarını inceleyerek aşağıdaki soruların cevaplarını altlarında boş bırakılan yerlere yazınız.

1. Yukarıdaki kaynaklara göre Osmanlı Devleti’nde yaşayan yabancılar, Osmanlı Devleti’ne karşı nasıl bir tutum içindedir? Niçin?

  • Cevap: Osmanlı Devleti’nde imparatorluğa saygı duymaktadırlar.

2. Fransız Lamartin’e göre, Osmanlı’da bulunan inanç hürriyeti o devirdeki Hristiyan ülkelerde bulunmakta mıdır? Bunun sebepleri neler olabilir?

  • Cevap: Bulunmamaktadır. Bunun sebepleri kendi dinlerinden başka bir dini kabul etmeyişlerinden olabilir.

3. Kaynaklara göre Osmanlı adaletinin dil, din ve ırk ayrımı gözetmeden uygulandığını söyleyebilir misiniz? Neden?

  • Cevap: Söyleyebiliriz. Çünkü Osmanlı Devleti her insanın din hürriyetine saygı duymaktadır.

4. Osmanlı Devleti’nin farklı dil ve dinden insanlara karşı hoşgörülü olmasının nedenleri neler olabilir?

  • Cevap: Osmanlı Devleti hoşgörüye çok önem vermektedir. Bunun en önemli nedenleri arasında da dinimizde hoşgörülü olmanın buyrulması yer almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir