7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 49

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Doğru bir çalışma planı yapmalıyım: İyi bir sonuç alabilmek için doğru bir çalışma planı hazırlamalı ve bu çalışma planına mutlaka riayet etmeliyiz. Bunu da günlük 2 saat veya iki günde bir 2-3 saatlik çalışma veya üç günde bir 3 saat çalışma planı yapabilir ve buna uyabilirsiniz. Elbette esneklik olacaktır fakat bilgilerin unutulmasını engellemek için bir konuyu öğrendikten ve bir miktar soru çözdükten sonra diğer konuyu öğrenmek konular arasında bağ kurmanızı sağlayacak ve öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 49 Fetih Siyaseti Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Fetih Siyaseti

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 49 Cevabı

Yukarıda İstanbul’un fethinden önceki döneme ait Osmanlı haritası yer almaktadır. Haritada Osmanlı Devleti’nin kurulduğu bölge ile yayıldığı bölgeleri dikkatle inceleyiniz. Haritadan yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. İstanbul’un fethinden önce Osmanlı Devleti batıda mı yoksa doğuda mı daha fazla fetih yapmıştır? Bunun nedenleri ne olabilir?

  • Cevap: Doğuda daha çok fetih yapmıştır. Çünkü Batıya doğru ilerlemek, daha çok askeri güç gerektirdiğinden dolayı Bizans tehdidi ortadayken Batı yönüne fetihler yapamamıştır.

2. İstanbul’un fethinden önce Anadolu birliği sağlanmış mıdır? Bunun nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Evet öncelikle Anadolu’da bir birlik sağlanmıştır. Çünkü Bizans, Osmanlı için güçlü bir rakiptir ve İstanbul kuşatması esnasında yaşanabilecek bir bozgun, devletin yıkılmasına neden olabilecektir. Bu sebepten dolayı kuşatma sırasında, devleti diğer taraflardan gelecek tehditlere karşı korumak için Anadolu birliği sağlanmıştır.

3. İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı Devleti hangi yönde fetihlere ağırlık vermiş olabilir? Niçin?

  • Cevap: Batı yönündeki fetihlere ağırlık vermiştir. Çünkü Osmanlı, bir İslam devleti olduğundan dolayı temel hedeflerinden bir tanesi de İslâm kültürünü yaymak, yeni bölgeleri Müslümanlaştırmak olmuştur. Bu amaç doğrultusunda Doğu Avrupa Balkanlar bölgesi üzerinde yüzlerce, binlerce camiler inşa edilmiş, İslâm kültürü belirli bir dönem oralarda hakim olmuştur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir