7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 45

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Bireysel çalışmalarda işlenen konular evde tekrar edilmeli ve bolca soru çözülmeli, anlaşılmayan yerler kitaplardan bir kez daha çalışılmalıdır. Çokça kitap okunmalı ve yorum gücü geliştirilmeye çalışılmalıdır. Kavram, yargı ve düşünce seviyesinde dil gelişimini sağlayacak alıştırmalar yapılmalı, konular gözden geçirilmelidir. Konu içeriklerinin çözülen soru sayısından daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 45 Cihan Devletini Kuranlar Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Cihan Devletini Kuranlar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamasında önemli rol oynayan bazı kişilerin adları aşağıda yer almaktadır. Sınıf içerisinde öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplar oluşturunuz. Aşağıda ismi geçen kişilerle ilgili araştırma yapınız. Grup olarak yaptığınız araştırmada elde etmiş olduğunuz bilgilerin bir özetini aşağıda boş bırakılan alanlara yazınız.

Şeyh Edebalı

  • Cevap: Osman Gazi’nin âlimi, ona İslâmı ve dünyayı öğreten akıl hocası olarak Osmanoğulları beyliğinin kurulmasında önemli rol oynamıştır.

Ertuğrul Gazi

  • Cevap: Osmanlı Devleti’ni kuran Osman Bey’in babasıdır. Oğuzların, Kayı boyundan gelir.

Osman Gazi

  • Cevap: Merkez otoriteden ayrılarak Osmanoğulları Beyliği’nin bağımsızlığını ilan eden kişidir. Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Anadolu, Balkan, Ortadoğu, Afrika coğrafyasına uzun yıllar boyunca hüküm sürecek olan büyük devletin kurucusu olmuştur

Malhun Hatun

  • Cevap: Osmanlıların kurucusu olan Osman Gazi’nin eşidir. Orhan Gazi’nin de annesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir