7. Sınıf Ada Matbaacılık Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 44

Sevgili öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaacılık yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Türkçe dersi dinlenirken; öğretmenin anlattıkları dinlenmeli, önemli yerlerin altı çizilmelidir. Türkçe dersinde konular birbiri ile bağlantılıdır. Bu nedenle konular arasında köprü kurulmaya çalışılmalıdır. Derste öğretmenin verdiği örneklere yenileri eklenmeye çalışılmalıdır. Tüm sınavlarda soru sayısı en fazla olan ders olduğu için bu dersin önemi iyice kavranmalı ve önemsiz görülerek ihmal edilmemelidir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ada Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 44 Şeyh Edebalı’nın Osman Bey’e Vasiyeti  Metni Etkinlik Soruları ve Cevapları

Şeyh Edebalı’nın Osman Bey’e Vasiyeti

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 44 Cevabı

Yukarıda Şeyh Edebalı’nın Osmanlı Devleti’nin Kurucusu Osman Bey’e vasiyetini görmektesiniz. Bu vasiyete göre aşağıdaki soruların cevaplarını altlarında boş bırakılan yerlere yazınız.

1. Şeyh Edebalı, Osman Bey’e niçin vasiyette bulunmuş olabilir?

  • Cevap: Kurulan yeni Osmanoğulları Beyliği’ni en iyi şekilde idare etmesini sağlamak için, ona hayatında yol göstermek için vasiyette bulunmuş olabilir.

2. Şeyh Edebalı, Osman Bey’e devletinin uzun süreli olması için hangi tavsiyelerde bulunuyor?

  • Cevap:  ”İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.” tavsiyesinde bulunuyor. Hoşgörülü, iradeli, adaletli bir lider olmasını söylüyor.

3. Şeyh Edebalı vasiyetinin … bize, … sana kısmıyla ne anlatmak istiyor?

  • Cevap:  Artık onun önemli bir insan olduğunu ve hayatın vesveseleriyle kendini meşgul etmek yerine erdemli, ahlâklı olarak milletini idare etmesi gerektiğini söylüyor.

4. Vasiyette sizin ilginizi en çok hangi söz çekti? Niçin?

  • Cevap:
  •  ”Üç kişiye acı. Cahiller arasındaki âlime, zenginken fakir düşene, hatırlı iken itibar kaybedene.”
  • Şeyhin bu insanlara özellikle vurgu yapması merakımı uyandırdı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir