7. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 98

Değerli öğrencilerimiz 7. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal Bilgiler dersinin iyi anlaşılması ve öğrenilmesi öğrenciler açısından çok önemlidir Özellikle eğitim hayatına sözel bölümde devam etmek isteyen öğrenciler bu dersi iyi anlamalı ve yorumlamalıdır. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Hangi dersi görüyorsanız, “Şimdi fizik dersini dinliyorum, şimdi Türkçe dinliyorum” diye telkinde bulunun. Çünkü daha iyi konsantre olmak için zihninizi şimdiye getirmeniz gerekir.b- Ders esnasında önemli yerlerin altını çizin ve en önemli bilgileri not edin. Not almak zihnin dağılmasını önler.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

Issız bir yerde kalsanız, kendinizi korumak için ne tür araçlar yaparsınız

İlk önce barınmak için küçük bir sığınak ya da kulübe yapardım

Ardından yemek için küçük bir ateş yakabileceğim yer hazırlardım

Uyumak için otlardan vs bir yatak hazırlardım

Avlanmak için bazı eşyalar yapardım (mızrak vs)

Su için bazı ağaç yapraklarından kaplar yapmaya çalışırdım

Günlük yaşamınızda kullandığınız araçları ve bunların ilk hâllerinin nasıl olabileceğini hayal ediniz ve düşününüz

Arabaları kullanmaktayız. Şimdi benzinle çalışan arabalar eskiden buhar ya da kömürle çalışıyor olabilirdi. Bugün demirden kaşık çatal camdan sürahi bardak kullanıyoruz. Oysa eskiden tahta ya da pişirilmiş toprak kaplar kullanılmaktaydı. Günümüzde kağıt kullanıyoruz. Oysa eskiden ceylan derisi ya da papirüs kullanılmaktaydı.

Sizce Eski Mısırlılar piramitleri nasıl yapmışlardır

Bir çok köle sabah akşam çalışarak el emeğiyle insan kol gücüyle o büyük taşları taşımışlardır. Günümüzdeki gibi iş makinaları olmadığı için çok büyük insan gücü isteyen bu işte belki de bir şehir olduğu gibi çalışmıştır. Yine taşları yontmak için ustalar, yerleştirmek için mimarlar görev almış olabilirler

Piramitlerin yapımında hangi malzeme ve araçlardan yararlanmış olabilirler

Taşlardan

Çamurlardan

Büyük kayalardan

Kumdan

Yumurta sarısından

Samandan

Tahtadan

El arabaları

Öküz arabaları vs

Yukarıdaki fotoğrafta görülen araçları milattan önceki çağlarda yaşayan insanlar hangi amaçlarla kullanmış olabilirler

Bunların bazılarını avlanırken ya da savaşlarda kullanmaları muhtemeldir. Yine bunun yanında belki de takaslarda ya da alış verişlerde de kullanmış olabilirler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir