7. Sınıf MEB Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25

Değerli öğrencilerimiz 7. Sınıf MEB yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal Bilgiler dersinin iyi anlaşılması ve öğrenilmesi öğrenciler açısından çok önemlidir Özellikle eğitim hayatına sözel bölümde devam etmek isteyen öğrenciler bu dersi iyi anlamalı ve yorumlamalıdır. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. İlköğretim ve lise öğrencilerinin Türkçe dersi çalışma yöntemleri veya yaklaşımları birbirinden farklı olmakla birlikte, genellikle “Türkçe kolay bir derstir. Konuşmayı, okuyup yazmayı bilen her insan Türkçe dersini az çok başarır.” gibi bir ön yargı ile çevrelenmiştir. Hâlbuki Türkçe, diğer bütün dersleri etkileyen en temel becerileri kapsar. Bununla birlikte, gerçekten çaba göstermeden başarmanın kolay olmadığı derslerden biridir.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

Her ülkenin kendine özgü metinler belirlenmesini nasıl yorumluyorsunuz

Her ülkenin dilinin kültürünün gelenek ve göreneklerinin farklı olması doğal olarak kendine özgü metinler belirlenmesine neden olur. Mesela bir ülkede çok kar yağışı varsa soğuk kış ayları ile ilgili daha fazla metin olur. Çöldeki toplumların da çöl ve sıcaklarla ilgili çok daha fazla metinlerinin olması gibi.

Sizce basın için ahlak kuralları neden gereklidir

Ahlak olmadan basın da olmaz. Çünkü basının ilk ilkesi doğru ahlaklı tarafsız bilgi vermektir. İnsanların kandırılmadan okuduklarında hemen güvenecekleri bilgi sahibi olacakları haberlere ulaşması için basın mensuplarının ahlaklı ilkeli olması gerekmektedir. Çünkü ahlak basının ilk önceliğidir.

Anayasamızın 22. maddesine göre başkaları bizim mektuplarımızı okuyup telefonlarımızı dinleyebilir mi

İnsanlar haberleşme özgürlüğüne sahiptir. Ayrıca da bu haberleşme kendilerine özel bir durum olduğu için kimseler tarafından bu özel hakları ihlal edilemez. Böyle durumlarda Anayasanın 22. maddesine dayanarak insanlar dava açma ve mahkemeye başvurma haklarına sahiptirler.

Gazeteci ya da televizyoncular sizin hakkınızda istedikleri her haberi yayımlarlarsa sonucu ne olabilir?

Elbette yayınlayamazlar. Çünkü insanların özel hayatlarına müdahalede bulunabilecekleri haberleri yayımlarsa suç işlemiş olurlar. Bu yüzden insanların özel hayatlarına müdahale etmeden onların özel kişisel bilgileri üzerinden haber yapılamaz. Yapıldığı anda anayasanın 22. maddesi olan haberleşme özgürlüğü yasasına aykırı davranılmış olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir