7. Sınıf Ada Matbaa Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Cevapları Sayfa 97

Biricik öğrencilerimiz 7. Sınıf Ada Matbaa yayınları Sosyal Bilgiler Ders kitabının tüm sayfalarının cevapları sayfamızda yer almaya devam ediyor. Sosyal bilgiler sözel bir ders olduğu için mantıkla ve formülle değil anlama ve yorumlama kabiliyetleri ile öğrenilir Bu yüzden öncelikle anlatılan şeyleri anladığımızdan emin olmalı sonra öğrendiğimiz şeylere de bir yorum yapmayı bilmeliyiz. Birçok bilim dalının ihtiyaç duyduğu alanlardan biri olan Aradığınız kitabın ilgili sayfasının çözümleri aşağıda yer almaktadır. Eğer doğru sayfayı görmüyorsanız muhtemelen çözümü henüz yapılmamıştır. Etkin dinle: Dersi derste hallet. Etkin dinlemek demek, konsantre olarak dinlemek demektir.Derse güçlü bir şekilde odaklanmak için aşağıdaki pratik önerileri uygulayın.

Sizler için diğer tüm sayfaları hızlıca sayfamıza eklemek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Eğer ilgili sayfanın cevaplarını göremiyorsanız bu sayfa muhtemelen çözülmemiştir. Bu durumda kısa bir süre sonra sitemizi yeniden ziyaret ediniz. Öğrencilerimize tavsiyemiz buradaki cevapları kitaplarına geçirmeden önce kendiniz yapıp burayı sadece kontrol amaçlı kullanmanızdır. Herkese okullarında başarılar diliyoruz.

Sayfanın Cevapları:

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Teknoloji ve Uygarlıklar Cevapları

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Ders Kitabı Ada Yayınları 4. Ünite Zaman İçinde Bilim Sayfa 94, 95, 96, 97 Teknoloji ve Uygarlıklar Etkinlik Soruları ve Cevapları

Teknoloji ve Uygarlıklar

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 94 Cevabı

İnsanlık için en önemli gördüğünüz ilk beş buluşu söyleyiniz.

 • Cevap:İnsanlık için en önemli gördüğüm ilk beş buluş şu şekildedir;

  Elektrik
  Yerçekimi
  Kaldırma kuvveti
  Cep Telefonu
  Bilgisayar

Günümüzde mumları daha çok hangi amaçlar için kullanıyorsunuz?

 • Cevap: Tarih boyunca gecelerin vazgeçilmezi mum,  teknolojik gelişmeler karşısında günlük yaşamın vazgeçilmez dekorasyon malzemesi olarak kullanılmaya başlandı. Atasözlerine de konu olan mum,  artık günümüzde ihtiyaçtan ziyade dekoratif malzeme olarak ev ve iş yerlerinde  yer buluyor.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 95 Cevabı

Tekerleğin icadı insanların hayatını nasıl değiştirmiştir?

 • Cevap: Tekerleğin icadı sayesinde insan hayatında ulaşım ve taşımacılık konusunda büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Tekerlek icat edilerek şimdiki ulaşım araçlarının önü açılmıştır. İcat edilen araçlar sayesinde insanlar diledikleri yere kolayca gidebilme imkanı bulmuşlardır. Taşımacılıkta tekerlekli araçlar sayesinde kısa sürelerde yapılabilmiştir. Tekerlek olmasaydı ulaşım araçlarının hiç biri olmayacaktı ve ulaşım eski zamanlardaki gibi günleri ayları bulacaktı. Aynı şekilde taşımacılık da şimdiki gibi hızlı ve kolay yapılamayacaktı.

Günlük yaşantınızda tekerlek hangi araçlarda kullanılıyor?

 • Cevap: Günlük yaşantımızda tekerlekli araç olarak otomobiller, motosikletler, alışveriş arabası, bisikletler, kamyonlar, tekerlekli sandalyeler, patenler, kaykaylar ve daha birçok araç kullanmaktadır.

Mürekkebin icadı bilimin gelişmesinde nasıl bir rol oynamıştır?

 • Cevap: Mürekkebin icadı ile birlikte, gelişmeler daha kolay yazılmış ve çoğaltılmıştır. Yazılan nesneler taşınabilir hale gelmiştir. Günümüzde ki kültür ve teknolojik ilerlemede mürekkebin doğrudan bir etkendir.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 96 Cevabı

Evinizde kullandığınız eşyaların hangileri camdan yapılmıştır?

 • Cevap: Tabak ve bardaklarımızın yapımında cam kullanılmaktadır. Vazolarda avizelerde cam kullanılmıştır.

Günümüzde cam hangi alanlarda kullanılmaktadır?

 • Cevap: Tabak ve bardaklarımızın yapımında cam kullanılmaktadır. Vazolarda avizelerde pencerelerde de cam kullanılmaktadır.

7. Sınıf Ada Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Pusulanın icadı insanlığın tarihini nasıl değiştirmiştir?

 • Cevap: Dünya tarihini değiştiren en büyük etkenlerden birisi de coğrafi keşiflerdir. Yeniçağ’la birlikte başlayan coğrafi keşifler, keşfedilen yeni yerler ve ticaret yollarının değişmesiyle dünyadaki dengeleri değiştirmiştir. Ancak bu coğrafi keşiflerin yapılabilmesi için öncelikle pusulanın bulunması gerekmiştir. Çünkü o dönemlerde okyanuslarda yönünü kaybeden bir geminin herhangi bir keşif yapması düşünülemezdi.

Birçok icadın birbirinden habersiz farklı medeniyetlerde, farklı zamanlarda ortaya çıkmasının sebepleri neler olabilir?

 • Cevap: Çünkü bilim bağımsızdır. Dünyanın bir çok yerinde farklı zaman ve yerlerde insanların ihtiyaçları ortak olduğundan gelişmeler de bazen birbirinden bağımsız olabilmektedir. Ama daha sonra yazı ile beraber bu gelişmeler her yere yayılma imkanı bulmaktadır.

Günümüzdeki teknolojik gelişmelerin hızla yayılmasının etkileri neler olabilir?

 • Cevap: Teknolojinin Dünyanın her yerine ulaşması insanlığın ortak ve beraber geleceğe ve teknolojik gelişmelere erişmesi gibi sonuçları doğurmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir